NewsletterFacebook

14+ w shortach

Konkurs filmów młodzieżowych - krótkie metraże

Artun
(Ártún)
r. Guðmundur Arnar Guðmundsson, IS, DK 2014, 20 min., od lat 14
Artun marzy o pierwszym pocałunku ale ma na to słabe szanse w wiosce, w której mieszka. Jego najlepsi kumple opowiadają mu o dziewczynach z miasta, które jeśli tylko zapalą papierosa, są bardzo chętne do całowania. Artun ma wątpliwości, ale jednak decyduje się pojechać z chłopakami do miasta.

Kibic
(Coach)
r. Ben Adler, FR 2014, 14 min., od lat 14
zwiastun: https://youtu.be/GAgW49CkwD8
David z ojcem są fanami piłki nożnej. Mieszkają w Wielkiej Brytanii. Postanawiają wybrać się razem autem do Paryża na wielki mecz Wielka Brytania – Francja. Niestety w trasie auto się psuje. Na szczęście grupa angielskich kibiców jedzących autokarem ma kilka wolnych miejsc. Ojciec jest przerażony. David wprost przeciwnie.

Mike
r. Petros Silvestros, UK 2014, 8 min., od lat 14
zwiastun: https://youtu.be/BQzQt9dlwyI
Mike ma lepsze rzeczy do roboty niż zajmowanie się swoim młodszym bratem Jackiem. Teraz jeszcze musi pojechać z nim do fryzjera. Wkurzony postanawia poczekać na młodego w aucie. Jack jednak długo nie wraca. Wchodzi do salonu, a tam niestety chłopca nie ma. Właściciel zachowuje się dziwnie i Mike zaczyna coś podejrzewać.

Nelly
r. Chris Raiber, AT 2014, 17 min., od lat 14
zwiastun: https://youtu.be/1f8FmFMUgVY
Na końcu 13-letnia Nelly po prostu chce odpocząć. Na początku, za kierownicą samochodu jedzie przez zaśnieżony krajobraz. Pomiędzy jest długi szpitalny korytarz, urzędnik, biuro i rzeczywistość. Choć wszystko realne raczej nie jest.

Przez lądy i morza
(By the sea, by the land / Til lands og til vanns)
r. Jørn N. Ranum, Anders Øvergaard, NO 2014, 20 min., od lat 14
Norweska młodzież jest mniej aktywna fizycznie niż ich 70-letni dziadkowie. Młodzi ludzi z Lofoten rzucają wyzwanie temu stwierdzeniu. Z wielką odwagą, radością i energią jeżdżą na nartach, surfują po falach, wiosłują w kajakach i schodzą do głębokich jaskiń.

Pustka w moim sercu
(A Hole in My Heart / Un creux dans mon cœur) r. Mees Peijnenburg, NL 2015, 10 min., od lat 14
zwiastun: https://youtu.be/RNkB0p3LXy0
Mała uliczka wiedzie przez pola i las. Coś się tam zdarzyło. Coś, co całkowicie zmieniło życie Henriego. Od tamtej pory jest samotny. Nawet na imprezie z przyjaciółmi. Nie chce inaczej. Czy znajdzie kiedyś pocieszenie?

Słowik i Róża wg Oscara Wilde
(Oscar Wilde’s The Nightingale and the Rose / Oscar Wilde’s The Nightingale and the Rose)
r. Del Kathryn Barton, Brendan Fletcher, AU 2014, 14 min., od lat 14
Bajka Oskara Wilde’a w postaci pięknej animacji. Młody mężczyzna samotnie rozpacza. Dama jego serca obiecała mu taniec w zamian za czerwona różę. Niestety w całym ogrodzie nie znajduje żadnej. Głęboko poruszony jego oddaniem słowik ofiaruje swoją krew by zaczerwienić jeden z kwiatów.
Mia Wasikowska (Słowik), Geoffrey Rush (Dąb), Benedict Samuel (Student), David Wenham (Czerwona Róża), Sophie Lowe (Córka profrsora)

Świt
(Stockolm daybreak / Gryning)
r. Elin Overgaard, SE 2013, 7 min., od lat 14
W świetle poranka wszystko widać na nowo, budzą się też nowe emocje.

Ufoludki
(Alienation)
r. Laura Lehmus, DE 2014, 6 min., od lat 14
Animacja opowiadająca o tym, co dziwnego jest w odczuwaniu procesu dojrzewania. Film oparty na rzeczywistych wywiadach z nastolatkami. 

Czas trwania: 
120 min