NewsletterFacebook

Aaron Swartz: Sieć jest nasza

Tytuł oryginalny: 

Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

„Informacja to władza. Ale jak to z każdą władzą bywa, są tacy, którzy chcą jej tylko dla siebie”. To pierwsze słowa Guerilla Open Acces Manifesto, napisanego w 2008 roku przez 21-letniego podówczas Amerykanina, Aarona Swartza. 5 lat później popełnił on samobójstwo. Okrzyknięty męczennikiem internetu i pierwszym prawdziwym rewolucjonistą od niepamiętnych czasów, Aaron Swartz stał się jedną z ikon cyfrowego świata, ogniskując w sobie wszystkie zagrożenia i możliwości, jakie niesie za sobą niepowstrzymany rozwój sieci.

W wywiadach mówił, że internet zawsze będzie miał dwie strony – dobrą i złą, i żadne regulacje prawne nie są w stanie tego zmienić. To od nas, użytkowników, zależy, która z nich będzie przeważać. Uważał, że nieograniczone wolności, jakie daje internet można wykorzystać, by uczynić świat lepszym. Dał się poznać jako genialny nastolatek, był między innymi współtwórcą serwisu Reddit, a w wieku 14 lat pracował nad rozwojem RSS. Odrzucał wszelkie lukratywne propozycje pracy, całkowicie poświęcając się walce o prawo do informacji i wiedzy dla każdego, bez względu na miejsce zamieszkania czy zasobność portfela. Sądził, że internet musi być postrzegany jako prawo obywatelskie. Nie rozumiał, dlaczego obywatel może mieć dostęp do książek w bibliotekach, ale za ich zdigitalizowaną wersję trzeba płacić korporacjom. Pisał, że za kilka lat cała wiedza zostanie zapisana na serwerach i pytał, kto będzie kontrolował do niej dostęp. Współpracował z największymi – Creative Commons i Wikipedią. Jego mentorem był sam Tim Berners-Lee, wynalazca Word Wide Web.

Twórcy filmu odpowiadają na pytanie, co sprawiło, że jeden z najbłyskotliwszych umysłów swego pokolenia targnął się na swoje życie. Mógł być jednym z liderów światowej społeczności, kimś na miarę Gandhiego, symbolem pozwalającym wierzyć, że inny świat jest możliwy. Dziesiątki wywiadów z osobami, które towarzyszyły mu w jego walce z korporacjami i rządem USA nie pozostawiają wątpliwości, że został świadomie zaszczuty. Establishment, zagrożony w swoich interesach, postanowił zrobić z niego przykładową ofiarę, by inni nie poszli jego śladem. Aaron już raz pokazał, że jest w stanie zmienić prawo – organizując masowe protesty, doprowadził do odrzucenia przez Kongres USA tzw. ustawy SOPA, ograniczającej wolność w sieci. Film, zrealizowany całkowicie niezależnie, został wsparty finansowo przez społeczność internetową – twórcy część funduszy zebrali za pomocą kickstartera.

Film należy do sekcji Życie pod nadzorem.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
USA
Rok produkcji: 
2014
Czas trwania: 
105 min
Reżyseria: 
Brian Knappenberger