NewsletterFacebook

Afryka bez granic

YAZIRI Yaziri / reż. Sacha Brodeur, Karim Air Gacem / Kanada 2015 / 16'14 PREMIERA EUROPEJSKA

Zawieszona między snem a jawą, flirtująca ze spaghetti westernem biograficzna przypowiastka o Josephie Makuli, jednym z fotografów, którzy w latach 30. przemierzali Afrykę fotografując mieszkańców. Niektórzy z nich zostali oskarżeni o czary, za co zapłacili życiem. Makula to postać prawdziwa. A o swojej śmierci dowiaduje się z listu, który na środku sawanny dostarcza mu biały listonosz w piżamie. Dobrze odrobiona lekcja z Sergio Leone i Petera Greenawaya. A zapowiedziana śmierć to zaledwie środek tej historii.

Autor: Magdalena Felis

 

BEHEMOT, CZYLI BOŻA GRA Behemoth - or the Game of God / reż. Lemohang Jeremiah Mosese, Lesoto 2015 / 12'36 PREMIERA POLSKA

Pustkowia i zatłoczone ulice Lesotho przemierza czarny mężczyzna, ciągnąc za sobą trumnę. Wtórują mu głosy oburzenia, pogróżki, ciekawskie spojrzenia. Biało-czarne, niepokojące kadry portretują ludzi jak gigantyczny organizm, którym sterują nieznane, niewidzialne tryby – niczym z kultowego „Człowieka z kamerą” Viertowa. - Czy zasnęliście, ludzie? Stawiacie waszego boga ponad wszystko? Tu, w tej trumnie, jest wasz bóg? - krzyczy mężczyzna. Czy to bluźnierstwo, czy prowokacja? Czy bóg umarł? Czy żyje w innej postaci? Spada wieko trumny.

Autor: Magdalena Felis

 

MAŁYMI KROCZKAMI Baby Steps / reż. Chike Nwabukwu / USA 2015 / 9'16 PREMIERA EUROPEJSKA

On, ona i dziecko. Owoc miłości, która ją wzmacnia i cementuje? Czy trzęsienie ziemi, które burzy wszelki spokój i skrojony na nasze potrzeby świat? Młody reżyser Chike Nwabukwu w swoim studenckim filmie podnosi temat uniwersalny, aktualny bez względu na kontynent, kolor skóry czy wiek. Kto robi karierę, kto zajmuje się dzieckiem, kto rezygnuje, kto się poświęca? Jak pozostać rodzicami po rozstaniu? I kto nas podniesie, jeśli powinie nam się noga podczas tych trudnych pierwszych kroków?

Autor: Magdalena Felis

 

SŁOWA W MILCZENIU Words From A Silence / reż. Penda Diakite / USA, Mali 2015 / 6'11 PREMIERA POLSKA

Penda Diakite, artystka, pisarka, poetka i reżyserka z Mali, zamienia ekran w przekaźnik cielesnych i dźwiękowych wrażeń. Bez słów, bez ograniczania się do klasycznej narracji, zabiera nas w podroż w głąb: ciała, jego koloru, faktury, obecności i brzemienia. Zatrzymując kamerę na kobiecym wizerunku, rozkłada go na abstrakt, zastanawiając się nad istotą cielesności. Diakite, od urodzenia zawieszona między afrykańskim Mali a USA, w nowatorski sposób łącząc video i animację. Tworzy ruchomy obraz – hipnotyzujący, podniecający, frapujący.

Film pokazywany m.in. na festiwalu Riverside, w Los Angeles, Sao Paulo i na Łotwie.

Autor: Magdalena Felis

 

ZEW TRUNG Goi Trung / reż. Hicham Regragui / Maroko 2015 / 22'29 PREMIERA EUROPEJSKA

Fatima, jedna z wielu wietnamskich kobiet, które w latach 50. wyszły za Marokańczyków, dezerterów z francuskiej armii i przeniosły swoje życie do Maroka, na starość chce wrócić do ojczyzny. Nie wiemy, czy na zawsze, czy tylko na chwilę. Jej mąż nie może się z tym pogodzić. W jego zaciśniętych ustach, pozornej oschłości widać obezwładniający strach przed rozłąką z żoną.

- Wojna dzieli ludzi, a nas połączyła – mówi Fatima. Walizki czekają spakowane, zegar tyka, powietrze zagęszcza się od rozpaczy rozstania.

Autor: Magdalena Felis

 

MIŁOŚĆ W CZASACH UE Die Liebe in den Zeiten der EU / reż. Ebele Okoye / Niemcy, Nigeria 2015 / 3'00 PREMIERA POLSKA

Strzelanie jest konieczne, jest dozwolone/ Filmowanie jest konieczne, jest dozwolone przekonuje ironicznie początek wiersza „Die Liebe in den Zeit der EU” Björna Kuhliga, który staje się osią narracji filmu nigeryjskiej malarki i animatorki Ebele Okoye. Prosta, pozbawiona niemal kolorów animacja stawia nas w sytuacji podsłuchujących – oto dziecko szepcze coś do ucha postaci zanurzonej w fotelu, na plaży samotnie leży porzucony trampek, talerzyki na stole okładają się w gwiazdy UE. Prosta animacja o trudnych sprawach w świecie, gdzie granice geograficzne zamieniły się w mentalne zasieki.

 

Autor: Magdalena Felis

 

TA KWESTIA MIGRANCKA This Migrant Business / reż. Ng'endo Mukii / Kenia 2015 / 6'10

Jest taka grupa ludzi, dla których uchodźcy, jeden z największych problemów świata, są... interesem życia. Niepokojąca animacja „Migrant Buisness” narracją nawiązuje do dziecięcej bajki – tym bardziej oszałamia prosty mechanizm, który pokazuje, jak prosto dorobić się na jednym tylko towarze: ludzkim lęku. Kenijska artystka i designerka, Ng'endo Mukii, pokazuje świat wyprany z barw, o szorstkich fakturach i halucynacyjnych krawędziach, w którym zło znaczy krajobraz na czerwono.

Autor: Magdalena Felis

 

POSŁUCHAJ Kuuntele / reż. Rungano Nyoni, Hamy Ramezad / Dania, Finlandia, Zambia 2015 / 13'37

Kopenhaga. Ubrana w burkę kobieta zgłasza się razem z synem na posterunek policji. Kiedy jest przesłuchiwana, on na korytarzu słucha hip hopu. Podczas gdy ona przez swój strój z miejsca uznana jest za obcą, on mógłby wtopić się w tłum nastolatków w duńskiej szkole. Ale nie stanie się tak, jeśli go deportują. A to im grozi, jeśli matka podtrzyma swoje zeznania przeciwko mężowi, który katuje ją w domu. Antyczna tragedia w czasach kulturowej izolacji, której symbolem jest zakryta od stóp do głowy kobieta.

„Kuuntele” było filmem otwarcia Manhattan Short Film Festival.

Autor: Magdalena Felis

Czas trwania: 
90 min