NewsletterFacebook

Aghbalou // Kanraxel: U zbiegu Agnack

KANRAXEL: U ZBIEGU AGNACK Kanraxel: The Confluence of Agnack / reż. Remigiusz Sowa / W. Brytania, Polska , Senegal 2015 / 78’ PREMIERA POLSKA

Wioska – nastu języków

U zbiegu dwóch rzek, wśród palm na południu Senegalu leży wioska, w której czas płynie równie niespiesznie co w tysiącu podobnych miejsc. Agnack odróżnia się od nich tym, że mieszkańcy posługują się tam aż dwunastoma językami. Przeciętny autochton ma ich opanowane pięć. Dominują: portugalski, francuski oraz rdzenny wolof. Reżyser Remigiusz Sowa zamiast skoncentrować się nad przyczyną czy koniecznością trwania takiego stanu rzeczy, woli pochylić się nad jego skutkami. Idealnym przyczynkiem do tego okazuje się coroczny rytuał, skupiający setki przyjezdnych gości. Mieszkańcy w oczekiwaniu na przybyszy produkują chałupniczo wino palmowe, robią zakupy, przygotowują bydło na rytualny ubój, a także… zakładają zamki w drzwiach. Czynności tych twórcy nie starają się tłumaczyć. Wykorzystują je raczej jako soczewkę, która uwypukla system zależności w tej – na pozór – zróżnicowanej społeczności. Całość jest prowadzona niespiesznie i precyzyjnie przez dźwięczny głos narratora, wyjaśniającego kontekst wydarzeń mających miejsce na ekranie. W połączeniu z niezwykle plastycznymi zdjęciami oraz zgrabnym montażem film przywodzi na myśl najlepsze produkcje BBC.

Autor: Jan Stąpor

 

AGHBALOU Aghlabou: The Source of Water / reż. Remigiusz Sowa / W. Brytania, Polska 2015 / 28’ PREMIERA POLSKA

Woda – najcenniejszy surowiec na świecie i jednocześnie… najmniej doceniany. Remigiusz Sowa przybliża w swoim filmie fenomen oaz południowego Maroka, które dzięki skomplikowanemu systemowi podziemnych kanałów od wieków zaopatrywały w wodę najuboższych mieszkańców tamtych terenów. Twórca udowadnia, że rozwój techniki nie zawsze oznacza poprawę warunków życia. Także dlatego, że alternatywne rozwiązania często okazują się poza zasięgiem tych, którzy najbardziej ich potrzebują.

Autorka: Marta Bałaga

 

Czas trwania: 
106 min