NewsletterFacebook

Akademia: Blok "Mogę wszystko"

W życiu musimy stawiać czoła różnym przeciwnościom. Czasami jest to choroba, a czasami zwykłe „to nie wypada”. Wszytko zależy od nastawienia – pozytywnego nastawienia – którego chcemy uczyć młodą widownię.

 

Moje życie: wyzwolenie (My Life: Breaking Free)
Wielka Brytania, 2014, 28 min
Reżyseria: Kate Monaghan 

Ruben, Harley i Nicole to trójka bardzo różnych dwunastolatków, których łączy jedna istotna cecha. Wszyscy mają marzenie i nie pozwolą, by cokolwiek stanęło na drodze do jego spełnienia – zwłaszcza zespół Downa. Przez całe życie byli chronieni przez swoje rodziny. Teraz śledzimy losy tych trzech wyjątkowych dzieci w czasie wakacji, podczas których robią pierwsze kroki na drodze ku niezależności. Widzimy, jak udowadniają, że potrafią robić wszystko to, co inni – a nawet robić to lepiej – i wyzwalają się z ochronnego kokonu stworzonego przez ich rodziny.   

Giovanni i jego wodny balet (Giovanni and the Water Ballet)
Holandia, 2014, 17 min
Reżyseria: Astrid Bussink

Dziesięcioletni Giovanni jest jedynym chłopcem w świecie pełnym strojów kąpielowych, zatyczek do nosa, brokatowych kosmetyków i plotkujących dziewczyn. Od czterech lat jego marzeniem jest zostanie pierwszym chłopcem, który weźmie udział w duńskich zawodach w pływaniu synchronicznym. Nie doskwiera mu to, że w szkole się z niego śmieją, bo czuje, że przynajmniej robi to, co kocha. On po prostu nie lubi karate – jak tłumaczy swojej dziewczynie, Kim. Rozmawiają o tym, z jakimi trudnościami spotyka się ze strony związku pływackiego i o liście dziewczyn, z którymi chciałby się umawiać, jak już nie będzie z Kim.