NewsletterFacebook

Ayanda

Tytuł oryginalny: 

Ayanda

Tak wyglądałaby Katniss Everdeen w rzeczywistym świecie

Ma 21 lat, ręce wiecznie ubrudzone smarem i ubiera się jak hipsterka. Cały świat Ayandy to odziedziczony po ojcu warsztat samochodowy, który z powodu nierentowności ma zostać sprzedany. Dziewczyna nie poddaje się jednak. Z pomocą dwóch Nigeryjczyków zajmuje się przywracaniem do życia kompletnie zdezelowanych aut. W tym czasie musi zmierzyć się z jeszcze innym wyzwaniem, jakim jest rodzinna tajemnica związana ze śmiercią ojca. 

Reżyserka Sara Blecher tworzy w swoim filmie daleki od stereotypów portret młodej południowoafrykańskiej kobiety. Ayanda imponuje niezależnością i „zaraża” film swoją energią. Znajdziemy w nim inspiracje wideoklipem, animacje poklatkowe czy niby dokumentalne wypowiedzi do kamery. Poprzez kolaż różnych estetyk i nastrojów reżyserka wyraża niespokojnego ducha wchodzącego w dorosłość pokolenia.   

Drugim bohaterem filmu jest współczesny Johanesburg – miasto dynamiczne, wieloetniczne, ciągle zmieniające się. U Blecher staje się on symbolem całej Afryki. „Zamierzałem uchwycić obraz kontynentu, który wymyśla siebie na nowo. Ale odkryłem znacznie więcej” – mówi w filmie uliczny fotograf. Reżyserka „Ayandy” mogłaby zapewne podpisać się pod tymi słowami.

 

Autor: Anita Piotrowska

Kraj produkcji: 
RPA
Rok produkcji: 
2015
Czas trwania: 
107 min
Reżyseria: 
Sara Blecher
Scenariusz: 
Trish Malone
Obsada: 
Fulu Mugovhani, Nthati Moshesh, OC Ukeje, Kenneth Nkosi, Thomas Gumede