NewsletterFacebook

Błyskawica

Dokument opowiada o produkcji w warunkach konspiracyjnych pistoletu maszynowego BŁYSKAWICA, który następnie był wykorzystywany w Powstaniu Warszawskim, przez powstańców którzy postanowili walczyć dla swojej stolicy mimo tylu przeciwności losu.

W 1942 roku w okupowanej Warszawie zrodziła się odważna i ryzykowna inicjatywa. Pod nosem Niemców, w warunkach konspiracyjnych, zaprojektowano nowoczesny pistolet maszynowy Błyskawica i rozpoczęto jego seryjną produkcję.  Zaangażowanych było wiele osób, istniało wysokie ryzyko zdemaskowania, piętrzyły się utrudnienia organizacyjne i logistyczne. Szalony pomysł udało się jednak pomyślnie zrealizować. Wyprodukowano kilkaset egzemplarzy skutecznej broni, która przy poważnych brakach w zaopatrzeniu wspomogła polskich żołnierzy, walczących w czasie powstania warszawskiego. Historia Błyskawicy jest opowieścią o wzajemnym zaufaniu i współpracy w ekstremalnych warunkach. Pomimo tragicznego zakończenia zrywu narodowego, jakim było powstanie warszawskie, sam film napełnia optymizmem i jest świadectwem siły płynącej ze wspólnego działania. Występujący w nim bezpośredni świadkowie w barwny i niekonwencjonalny sposób wspominają wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. Okazuje się, że nic nie jest tak proste i jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać.

Film został zrealizowany we współpracy m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzykę do filmu napisał sam Włodek Pawlik. Film otrzymał patronaty medialne TVP Historia oraz TVP Łódź.

Po seansie 1 sierpnia o 17:30 zapraszamy na spotkanie w reżyserką Viktorią Marinov.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Polska
Rok produkcji: 
2015
Czas trwania: 
55 min
Reżyseria: 
Viktoria Marinov
Scenariusz: 
Viktoria Marinov