NewsletterFacebook

Byle dalej - czyli w 888 dni dookoła świata

888 dni, 160 000 km, 24 państwa, 17 par zdartych klapek, 2 zaćmienia słońca, 2 złamane nogi … czyli esencja ponad dwuletniej podróży dookoła świata. Pieszo przez mongolskie stepy, rowerami elektrycznymi przez południowe Chiny, skuterami przez Indochiny, statkiem po wyspach Pacyfiku, samochodem na „skróty” przez australijski Outback, rowerami w strugach deszczu i potu przez góry Nowej Zelandii, motocyklami przez Amerykę Południową.

Popłyniemy na Wyspy Marshalla, w miejsca, gdzie nie stanęła wcześniej noga turysty.

Opowiemy, jak w Ameryce Południowej nauczyć się jazdy na motocyklach i podróżować na nich przez niemal rok po bezdrożach, wysokościach sięgających 5000 m n.p.m., wśród solnisk, wulkanów i wściekle turkusowych jezior. Jak przetrwać trudne momenty: kraksę i załamaną nogę.

Zdradzimy, jak złapać w Nowej Zelandii rybę bez użycia wędki ani haczyka i jak dziś żyją Indianie Huaorani w głębi ekwadorskiej selwy.

Jednym słowem opowieść o życiu w drodze.

Marta Owczarek (rocznik 1977), adwokat i Bartek Skowroński  (rocznik 1975), z wykształcenia poligraf, autorzy książki „Byle dalej. W 888 dni dookoła świata” wydanej przez Świat Książki/Weltbild.  Bartek samodzielne podróże rozpoczął jeszcze na studniach. Najpierw, pod koniec wojny na Bałkanach, samotnie przejechał  rejony byłej Jugosławii. Kolejne wyjazdy wyznaczały mu zaćmienia Słońca. W ten sposób dotarł do północnej Turcji oraz Afryki: Zimbabwe, Mozambiku i Zambii.  Pokonał też pieszo ponad 500 km po Kamczatce, dochodząc do słynnej doliny gejzerów. Z Martą poznali się na Wyspach Alandzkich i odtąd wykorzystywali każdą wolną chwilę, aby wspólnie podróżować. Przemierzyli razem m.in. Białoruś, Gruzję, Azerbejdżan, wyjechali również do Ghany na kolejne zaćmienie Słońca. Właśnie w Ghanie narodził się pomysł, by zrealizować największe marzenie ich życia – podróż dookoła świata. Do domu wrócili po dwóch i pół roku, a dokładnie 888 dniach. Okazało się jednak, że nie potrafią dłużej wieść „normalnego” życia. W maju 2013 wyruszyli kolejny raz w drogę, tym razem dwoma motocyklami do Azji Centralnej, Afganistanu i na Bliski Wschód. Więcej o tej podróży na www.byledalej.com.