NewsletterFacebook

Cichy-Korczak, wulkany

Leszek Cichy i Piotr Korczak – prezentacja „Hilary i Tensing czy może Mallory 30 lat wcześniej?”.
Zdobywca Everestu zimą – Leszek Cichy i ekstremalny wspinacz skalny Piotr Korczak będą toczyli spór o tym, czy słynny brytyjski alpinista George Mallory mógł stanąć na szczycie Everestu już w 1924 roku podczas wyprawy, na której bezpowrotnie zaginął, a jego ciało zostało odnalezione po kilkudziesięciu latach kilkaset metrów od szczytu.   

Splitting Distance – The Descent into a Raging Volcano (Na wyciągnięcie ręki – Zejście w głąb aktywnego krateru wulkanicznego)
Reżyseria: Jochen Schmoll/Red Bull Media House, Vanuatu, 2015, 52’
Tak śmiałej próby wejścia do wnętrza aktywnego wulkanu nie podjęto jeszcze nigdy. W maju 2015 roku wyprawa złożona z naukowców i wspinaczy pojechała na wyspę Ambrim w archipelagu Vanuatu, z planem zejścia do serca buzującej magmą wulkanicznej kaldery. Ulla Lohman i jej mąż Sebastian oraz Thomas Boyer, kierowani naukowymi i wspinaczkowymi ambicjami, znaleźli się niebezpiecznie blisko gigantycznego, plującego lawą krateru Benbow. Mieli zamiar pobrać próbki lawy i polatać dronami nad kraterem, żeby zbadać i udokumentować aktywność kaldery. Czy temperatura 1000 stopni Celsjusza i dławiące wulkaniczne gazy pozwolą na to?