NewsletterFacebook

Góry lodu i ognia - 2500 km pieszo przez pustkowia Iranu

Z czym kojarzy się w Polsce Iran? Z łamaniem praw człowieka, władzą sprawowana przez mułłów, czernią kobiecych strojów i programem atomowym. A gdyby tak spróbować pokazać ten kraj z innej strony? Pokazać jego kulturę oraz ludzi, cały czas mało znanych przez nas, Europejczyków?

Iran to kilka tysięcy lat historii i bogata perska kultura, dorównująca wiekiem najstarszym cywilizacjom europejskim. To wielość religii, gdyż w tym uchodzącym za ściśle islamski kraju, wyznają swoją wiarę także chrześcijanie, żydzi i zoroastrianie. To różnorodność krajobrazów gór, pustyń, nizinnych lasów i nadmorskich wybrzeży. Na przekór stereotypom to kraj, w którym przybysz witany jest zawsze z ujmującą gościnnością. Iran, choć bliski Europie, cały czas pozostaje mało znany, a skojarzenia jakie budzi mają mało wspólnego z prawdą. (...)

Łukasz Supergan - od kilku lat podróżuje, starając się zrozumieć i opisać świat. Realizuje też projekty długodystansowych wędrówek górskich i nizinnych. Dwukrotnie (2004 i 2013) przeszedł pieszo Łuk Karpat. Spędził ponad 2 lata w Azji, poznając 20 krajów, w tym Iran, Irak, Pakistan, Syberię i Azję Centralną. W 2013 roku samotnie pokonał 4000 km, wędrując pieszo z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. W 2014 roku jako pierwszy człowiek przeszedł zimą 840-kilometrowy szlak Karpat Słowackich – „Cestę hrdinov SNP”. Za swoje długodystansowe wędrówki dwukrotnie otrzymał wyróżnienie na spotkaniach „Kolosów”.
www.lukaszsupergan.com
www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze