NewsletterFacebook

JachtFilm blok 1

Breskell

 

Wielka Brytania / 2019 / 37 minut

Breskell to film o miłości do jachtu i podróży drewnianym jachtem wokół północnej Kanady. Budowniczym i armatorem jachtu Breskell jest nieco ekscentryczny francuski żeglarz Olivier Huin.
Na realizację marzeń związanych z tym rejsem Olivier czekał 35 lat. Miała ona także uświadomić ludziom smutną rzeczywistość związaną ze zmianami klimatu. Swoim rejsem chciał pokazać, że jeśli drewniany jacht może przepłynąć tą trasę, to znaczy że zmiany klimatu postępują bardzo szybko. W wyniku globalnego ocieplenia zmniejsza się gwałtownie zalodzenie tych rejonów, i jak mówi w filmie Olivier, za jakiś czas ten północny zimowy krajobraz zniknie, a statki dopłyną nawet na Biegun Północny.

 

 

 

 

Przed 30.
Holandia / 2018 / 60 minut


Volvo Ocean Race są często określane jako najdłuższe i najtrudniejsze wydarzenie  sportowe na świecie. Zasady określające  skład poszczególnych załóg zostały w edycji 2015 zmodyfikowane w ten sposób, że w każdej załodze musiały się znaleźć dwie osoby poniżej 30 roku życia. Do załogi jachtu Team Brunel dołączyli Louis Balcaen z Belgii i Rokas Milevičius z Litwy.

Film koncentruje się na tych dwóch żeglarzach w trakcie ich przygotowań do regat jak i całego wyścigu. Regaty Volvo są dla nich wielkim życiowym doświadczeniem, w którym chwile zwycięstwa mieszają się z momentami porażek  i zwątpienia.  Żeglowanie pełnym wiatrem przeplata z leniwym frustrującym chybotaniem na martwej fali. Są procesem, w trakcie którego młodzi chłopcy stają się mężczyznami.

 

 

 

Kapitan
Polska / 2019 / 50 minut


Blisko 80-letni, legendarny żeglarz – kpt. Krzysztof Baranowski nie wybiera się na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, który służyć będzie przyszłym pokoleniom.  Najpierw jednak musi stoczyć samotny bój o fundusze, by ten żaglowiec marzeń mógł powstać.

Ta swoista, tym razem lądowa podróż Kapitana – od drzwi do drzwi, od spotkania do spotkania, jest pretekstem do przypomnienia historii Krzysztofa Baranowskiego, jednego z największych polskich żeglarzy (dwukrotnie opłynął świat w samotnych rejsach), pioniera edukacji morskiej. W 1980 r. doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego Pogoria, tworząc unikatową na skalę światową „Szkołę pod żaglami”, kształcącą młodzież podczas dalekomorskich rejsów. Obecnie Pogoria należy do prywatnego armatora, ale Kapitan ma projekt nowego żaglowca. Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, dokonania Kapitana mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Kryspinem Plutą.