NewsletterFacebook

JachtFilm blok 1

 

Robert Manry na morzu. Płynąc za marzeniem.
USA / 2018 / 94 minuty

Historia człowieka, który od dzieciństwa marzył o żeglowaniu przez ocean. Jest to także historia rejsu najmniejszą żaglówką jaka kiedykolwiek przepłynęła Atlantyk. W 1965 roku, Robert Manry był typowym mieszkańcem przedmieść amerykańskiego Cleveland. Miał żonę, dwójkę dzieci i psa. Domek z garażem i podjazdem. Pewnego dnia redakcję gazety gdzie pracował obiegła wiadomość, że Manry właśnie wyruszył w samotną podróż przez ocean na żaglówce o długości 4,11 metra. Jego rejs był wspaniałym wyczynem żeglarskim – wzbudził ogromne zainteresowanie i entuzjazm rzeszy sympatyków. W porcie Falmouth sternika malutkiej łódki „Tinkerbelle” witał 20-tysięczny tłum Brytyjczyków, stał się bohaterem także we własnym kraju.

Wokół Texel
Holandia / 1981 / 25 minut


Round Texel to największe na świecie regaty małych katamaranów. Trasa wyścigu biegnie po płytkich wodach wokół wyspy Texel u wybrzeży Holandii a jej długość to 100 km. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1978 r., wzięło w nich udział 84 uczestników. Film pokazuje 4. edycję tych regat, rozegranych w czerwcu 1981 r. Regaty dookoła wyspy Texel są organizowane do dziś.  W 2018 roku odbyła się 41. edycja. Liczba uczestników jest ograniczona do 900 katamaranów.

 

Yole
Martynika / 2017 / 25 minut

Film zrealizowany na Martynice na Karaibach. Pokazuje doroczne regaty rozgrywane pomiędzy rybakami na tradycyjnych łodziach żaglowych używanych kiedyś do połowu ryb. Egzotyczne ożaglowanie, sposób prowadzenia łodzi, czy nawet metoda startu powodują, że na takie żeglarstwo patrzymy z szeroko otwartymi oczami. Poznajemy rywalizujące ze sobą drużyny i sposoby przygotowania załóg do takich regat, które jak się nam może wydawać zahaczają czasem o czarną magię.