NewsletterFacebook

JachtFilm blok 1

Dziewicza podróż
reżyseria: Jillian Schlesinger
USA/2013
Język/napisy: angielski/polskie
Czas trwania: 82 minuty
Laura Dekker jest urodzoną w Nowej Zelandii holenderską żeglarką. Urodziła się w trakcie trwającego 7 lat rodzinnego rejsu. Pierwsze pięć lat swojego życia spędziła na jachcie. W 2009 roku, mając 14 lat ogłosiła wszystkim pomysł samotnego wokółziemskiego rejsu na jachcie. Dla swoich planów otrzymała poparcie rodziców, ale nie holenderskiego rządu. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego, który po 10 miesiącach jej rozpatrywania wyraził w końcu zgodę na rejs. Wyruszyła w podróż mając 14 lat, skończyła rejs w wieku lat 16. Stała się najmłodszą żeglarką w samotnym rejsie dookoła świata.
O niej i o jej rejsie opowiada ten film.


Za burtą
reżyseria: John Laing
Nowa Zelandia/2015
Język/napisy: angielski/polskie
Czas trwania: 86 minut
Fabularny film oparty na prawdziwych wydarzeniach.
W czerwcu 1989 roku, z niewielkiego portu Picton w Nowej Zelandii w rejs na wyspę Tonga wyrusza żaglowy trimaran „Rose-Noelle” z czteroosobową załogą. Kapitan, i zarazem armator jachtu szuka na ren rejs załogi wywieszając ogłoszenie w miejscowym jachtklubie. W odpowiedzi na ten anons zgłasza się trójka mężczyzn, chętnych przeżyć przygodę na oceanie. Nie mają żeglarskiego doświadczenia, ale mają dobry humor i odpowiednie nastawienie. W doskonałych nastrojach, żegnani na kei przez bliskich, wypływają w rejs. Po trzech dobach żeglugi, po przeżytym ciężkim sztormie, trimaran zostaje wywrócony przez pojedynczą, ogromną 16-metrową falę, tzw. „freak wave”. Czwórka mężczyzn zostaje uwięziona w odwróconym kadłubie, dryfując z dala od uczęszczanych szlaków żeglugowych.
Gdy satelitarna boja ratunkowa Epirb przestaje nadawać sygnał są zdani na żywioł oceanu i co okazuje się znacznie trudniejsze….na siebie.
W odwróconym kadłubie jachtu, w przestrzeni mieszkalnej wielkości dwuosobowego łóżka, czwórka mężczyzn spędza 119 dni dryfując po oceanie.