NewsletterFacebook

JachtFilm blok 2

Niech płynie muzyka
reżyseria: Nicolas Raynaud
Francja/2016
Język/napisy: francuski/polskie
Czas trwania: 26 minut
„Pani kapitan wkłada suknię, na pokładzie jachtu pojawia się pianino a na portowym nabrzeżu gromadzi się publiczność…” takie zdanie brzmi dość niewiarygodnie, ale jest jak prawdziwe.
Właśnie tak zaczynają się muzyczne spotkania z Marieke Huysmans Berthou w malutkich portach francuskiego wybrzeża Atlantyku. Jej żeglarski i artystyczny projekt nazywa się Pianoocean. Lady Flow to dwumasztowy jacht zbudowany wg projektu słynnego amerykańskiego projektanta Herreshoffa.  Został specjalnie przystosowany, by w jego wnętrzu można było przewozić pianino. Artystka żegluje odwiedzając malutkie porty i ich mieszkańców. Te lokalne społeczności, tak mocno otwarte na ocean, często są mocno konserwatywne i zamknięte na to co inne, nieznane.
Oglądając ten film czeka nas piękna muzyczna uczta w otoczeniu żagli i szerokich wód oceanu.

 


Wiatr
reżyseria: Carroll Ballard
USA/1992
Język/napisy: angielski/ polskie
Czas trwania: 126 minut
Zrealizowany w 1991 roku film jest jednym z niewielu fabularnych filmów, w całości poświęconego żeglarstwu i rywalizacji na wodzie. W środowisku żeglarskim wciąż uchodzi za najlepszą kinową produkcję pokazującą piękno klasycznych regatowych jachtów.
Fabuła filmu luźno nawiązuje do prawdziwych wydarzeń z historii regat o Puchar Ameryki, gdy w 1983 roku Stany Zjednoczone przegrały Puchar na rzecz Australii. Opowiada historię młodego żeglarza Willa Parkera, który dostaje szansę startu w tych regatach i staje się członkiem załogi na amerykańskim jachcie broniącym Puchar. Z powodu popełnionego przez niego błędu Ameryka traci to żeglarskie trofeum. Will postanawia zrobić wszystko, by go odzyskać.
Film zachwyca zdjęciami na wodzie. Sekwencje zdjęć były realizowane w bardzo „żeglarskich” miejscach na świecie: na Rhode Island na wschodnim wybrzeżu USA oraz we Fremantle w Australii. Ich autorem jest John Toll, który jest dwukrotnym zdobywcą Oskara za zdjęcia do takich filmów jak „Wichry namiętności” oraz „Braveheart”.

Polska premiera filmu odbyła się w 1992 roku. Później nie był pokazywany na dużym ekranie.