NewsletterFacebook

JachtFilm blok 3

Architekt

USA/ 2017/ 35 min

Tytułowym tego filmu jest Ken Minor – architekt, który zmienił się w szkutnika.
Ken mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat prowadził bardzo dobrze prosperujące biuro projektowe, realizujące złożone projekty budowlane. Sam miał jednak bardzo proste marzenie – zbudować własnymi rękoma jacht i popłynąć dookoła świata.

Główna warstwa tego filmu, to historia budowniczego jachtu, który cierpliwie i konsekwentnie poświęca 25 lat swego życia dla jachtu.

Pierwsze linie projektowe wymarzonego jachtu Ken zaczął rysować na wielkiej pustej przestrzeni w piwnicy swojej firmy pod koniec lat 80. Kilka lat później, w 1991 roku obok swego domu zbudował wielki namiot i rozpoczął budowę jachtu, którego konstrukcja nawiązuje do słynnych kutrów bristolskich.

Od samego początku wiedział jak ten jacht ma wyglądać, miał go wymyślonego w swojej głowie od wielu lat. Znał swój nieistniejący jeszcze jacht dokładnie – od stępki aż do ostatniej szekli i liny na pokładzie.

Budowany przez 25 lat jacht jest prawdopodobnie jednym z najpiękniej wykonanych i wykończonych drewnianych jachtów.  Przy konstruowaniu zostały użyte bardzo rzadkie gatunki drewna i rodzaje metali sprowadzane z całego świata. Każdy, najdrobniejszy element jachtu, został przez Kena własnoręcznie wykonany, zaprojektowany, lub choćby jego rękami zainstalowany. Wszystko było robione specjalnie przez niego lub wg jego projektu i na jego zamówienie.

W miarę upływu czasu i trwania procesu budowy jego potrzeba dobierania najlepszych materiałów do budowy, wykonywania najbardziej optymalnych części, urządzeń i elementów wyposażenia stała się bliska obsesji.

 

Przylądek Horn
Austria / 2009 / 38 minut

 

W 2009 roku trzech surferów z Europy wyruszyło w nietypową podróż. Thomas z Austrii, Ben z Holandii oraz Tine ze Słowenii wyruszają w okolice Hornu.

Chcieli się zmierzyć z mitem słynnego przylądka, chcieli zmierzyć się z sobą. Chcieli zrozumieć żeglarzy z dawnych czasów, którzy okrążali Go na żaglowcach bez silników i współczesnych systemów nawigacyjnych.

Mit „niezwyciężonego”, nieudana próba podejmowana przez jednego z nich 10 lat wcześniej, oraz świadomość, że ponad 10 tys. marynarzy w historii straciło tam swe życie miały ogromny wpływ na ich decyzje podejmowane w trakcie tej wyprawy.

Zamierzają dotrzeć tam jachtem, a opłynąć na deskach; wiedzą że będą się zmagać z wielkimi falami i silnym wiatrem. Charakter ich przygody zmienia się z każdym dniem i godziną rejsu.

Ich historia opowiedziana jest głosem doświadczonego rybaka z Chile, który przemierza wody i kanały Ziemi Ognistej od wielu lat. Zna prądy morskie, wiejące tu wiatry. Zna wszystkie historie legendy związane z Przylądkiem Horn. Trzech młodych ludzi z deskami spotkał pewnego w lokalnym barze w Puerto Williams.

„Przylądek Horn” to pełen emocji film o młodzieńczej przygodzie, oczekiwaniu, nadziejach, chwilach uniesień i znacznie dłuższych chwilach zwątpienia.

Jest to też opowieść o historii południowych krańców Ameryki, o indianach Yamana, i o setkach zaginionych statków próbujących przepłynąć cieśninę Drake’a.

 

Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird
Stany Zjednoczone / 1936-2014 / 30 minut

W historii żeglarstwa rejs wokół krańca Ameryki Południowej nigdy nie był zniechęcającą perspektywą. Nawet we wspomnieniach najbardziej doświadczonych marynarzy okolice Przylądka Horn jawiły się jako rejon świata omijany przez boga. Pamiętali głównie nieprzewidywalne prądy morskie, silne wiatry i olbrzymie fale które z trudem pokonywał statek w swojej drodze na drugą stronę Ameryki.

W 1936 roku w rejs z położonego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Gloucester do San Francisco wyruszył 85 stopowy szkuner „Wander Bird”. Prowadził go kapitan Warwick Tompkins, poza członkami załogi na pokładzie była jego rodzina, w tym 4-letni syn o tym samym imieniu Warwick Tompkins (Junior) i o kilka lat starsza siostra.  O swej niebywałej podróży wokół przylądka Horn napisał książkę, która przez wiele dekad inspirowała młodych Amerykanów do morskich przygód.

W trakcie rejsu powstał także wyjątkowy i unikalny materiał filmowy. 78  lat później, Oleg Harencar, amerykański dokumentalista zrekonstruował historię tej podróży. Ponad 80-letni obecnie Warwick Tomkins, pomaga nam przeżyć tę podróż oczami 4-letniego chłopca, który okrywał w jej trakcie świat  jakiego nigdy nie doświadczymy. Ta podróż zdeterminowała również całe dorosłe życie bohatera filmu.

 

 

Bezwzględny
Wielka Brytania / 2017 / 50 minut

 

Alex Thomson jest żeglarzem, który czterokrotnie stawał na starcie samotniczych regat dookoła świata Vendee Globe. W dwóch ostatnich edycjach tych regat zdobywał kolejno 3 miejsce (2012 rok) i 2 miejsce (2016 rok). Chce być pierwszym żeglarzem narodowości innej niż francuska, który wygra te regaty. Planuje to zrobić w 2020 roku. Zasłynął ze spektakularnych akcji marketingowych dla swojego sponsora, marki Hugo Boss. Filmy z jego skokami z topu masztu, czy latanie na kitesurfingu ciągniętym przez jacht mają miliony wyświetleń na You Tube. Film p.t. „Bezwzględny” (Relentless) pokazuje karierę żeglarską Alexa i jego udział w ostatniej edycji regat Vendee Globe