NewsletterFacebook

JachtFilm blok 3

Bon voyage
reżyseria: Marc Wilkins
Szwajcaria/2016
Język/napisy: angielski/polskie
Czas trwania: 21 minut
Każdego dnia  dziesiątki niewielkich łodzi opuszcza wybrzeże Afryki. Przeładowane ludźmi desperacko próbującymi dotrzeć do Europy. Te same europejskie plaże dla Europejczyków są miejscem przeżywania wymarzonych wakacji.  To samo morze dla jednych jest wakacyjnym rajem, dla innych piekłem…
Film opowiada historię o rejsie pary żeglarzy na Morzu Śródziemnym. W trakcie nocnej żeglugi odkrywają na swoim kursie przeładowany do granic możliwości, będący na granicy zatonięcia statek z uchodźcami. Zszokowani tym nieoczekiwanym spotkaniem, są zbyt wystraszeni by pomóc…

 


Jeździec oceanów
Reżyseria: Sébastien Devrient
Szwajcaria/ 2017
Język/napisy: francuski/ polskie
Czas trwania: 70 minut
Yvan Bourgnon to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych żeglarzy na świecie. Jest jedną z ikon oceanicznego żeglarstwa regatowego. Jego kariera żeglarska zaczęła się w 1995 roku, gdy został zwycięzcą regat Mini-Transat. W latach osiągał dalsze znaczące sukcesy. Zdobył pierwsze miejsce w regatach Fastnet w 1997 roku, oraz zwyciężył w Transat Jacques Vabre w tym samym roku. W kolejnych latach wielokrotnie był mistrzem Francji w regatach jachtów Formuła 18. Jest specjalistą od żeglugi na wielokadłubowcach. W 2006 roku ustanowił rekord pokonując 610 mil morskich w czasie 24 godzin żeglugi na trimaranie Brossard.
W 2013 roku rozpoczął realizację niezwykłego żeglarskiego wyczynu. Był to samotny, wokółziemski rejs na otwarto pokładowym sportowym katamaranie. Wypłynął z Francji. Na oceanach spędził 220 dni. Pokonując 55 tysięcy kilometrów spotykał sztormy, cisze, somalijskich piratów, pływające kontenery. Towarzyszył mu chłód, ciągła wilgoć, i nieznośny tropikalny upał. Wielokrotnie doświadczał chwil szczęścia i radości, ale także i dramatycznych przeżyć. Wokółziemski rejs ma małej jednostce uświadomił mu również, jak bardzo oceany są zanieczyszczone w wyniku działalności człowieka. Efektem tego rejsu, było powołanie przez Ivana stowarzyszenia The Sea Cleaners i podjęcia działalności na rzecz ochrony oceanów.

 


Morscy Cyganie. Na krańcu świata
reżyseria: Nicolas Edwards
USA/2016
Język/napisy: angielski/ polskie
Czas trwania: 77 minut
„Kiedy wszystko idzie źle, wtedy zaczyna się prawdziwa przygoda”
Infinity to duży 120 stopowy jacht typu kecz zbudowany w 1977 roku w USA  z żelazo cementu. Jest to prawdopodobnie największy jacht zbudowany w tej technologii. Żegluje głownie na Oceanie Spokojnym w nigdy nie kończącej się podróży, której celem jest sama podróż i przeżywanie przygód uczestniczących w niej barwnych załogantów.
W lutym 2014 roku, jacht z 16-osobową załogą wyruszył z Nowej Zelandii w liczącą 8 tysięcy mil podróż do Patagonii, z przystankiem w Antarktyce. W trakcie tej podróży, załoga i jacht musieli się zmierzyć ze sztormami na Morzu Rossa, awariami jachtu, przeciekami, wzięli udział w misji organizacji ekologicznej Sea Shephard. W trakcie tej podróży potargali każdy z posiadanych na jachcie żagli. Załogę jachtu stanowiła barwna grupa młodych ludzi, w większości bez wiz, ubezpieczenia, i prawie bez budżetu na taką podróż.
Jest to zrealizowany z wielką dawką humoru film o radości żeglowania, i wielkiej morskiej przygodzie o jakiej marzy większość z nas.