NewsletterFacebook

Jak zostać Baskiem

Tytuł oryginalny: 

Ocho Apellidos Vascos

Rafa (Dani Rovira) to typowy Andaluzyjczyk, który w rodzinnej Sewilli ma wszystko, co kocha: wino jerez, brylantynę i piękne kobiety. Spotkanie z odporną na jego wdzięki, temperamentną Baskijką, Amaią (Clara Lago) wywraca świat Rafy do góry nogami. Opuszcza Sewillę i jedzie na daleką północ, do baskijskiego miasteczka, w którym mieszka Amaia. Jest skłonny stać się Baskiem, byle tylko zdobyć jej serce.

 

Po rocznej nieobecności wraca na ekrany ubiegłoroczny hit Tygodnia Kina Hiszpańskiego, szalona komedia Jak zostać Baskiem. W 2014 roku film był rekordowym sukcesem frekwencyjnym iberyjskiego kina w Hiszpanii, który pod względem liczby widzów pokonał nawet największe hollywoodzkie superprodukcje. Rok później oddał palmę pierwszeństwa kontynuacji przygód sympatycznej baskijsko-andaluzyjskiej pary, filmowi Jak zostać Katalonką, który - mamy nadzieję – stanie się przebojem tegorocznego TKH.

 

Rafa (Dani Rovira) to typowy Andaluzyjczyk, któremu w rodzinnej Sewilli niczego nie brakuje. Ma wszystko, co kocha: wino jerez, brylantynę i piękne kobiety. Spotkanie z odporną na jego wdzięki, temperamentną Baskijką, Amaią (Clara Lago) wywraca świat Rafy do góry nogami. Opuszcza Sewillę i udaje się na daleką północ, do małego baskijskiego miasteczka, w którym mieszka Amaia. Jest skłonny stać się Baskiem, byle tylko zdobyć jej serce.

Zwariowana, romantyczna komedia ukazująca różnice między południem i północą Hiszpanii wywołała salwy śmiechu, zdobywając serca widzów w Hiszpanii i stając się przebojem Tygodnia Kina Hiszpańskiego 2015. Film otrzymał trzy nagrody Goya hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej w kategoriach: najlepszy debiutujący aktor (Dani Rovira), najlepsza aktorka drugoplanowa (Carmen Machi) oraz najlepszy aktor drugoplanowy (Karra Elejalde).

Kraj produkcji: 
Hiszpania
Rok produkcji: 
2014
Czas trwania: 
98 min
Reżyseria: 
Emilio Martínez-Lázaro