NewsletterFacebook

Jakuck - syberyjska stolica zimna

Zapraszamy na pokaz slajdów i opowieść o Jakucku, najzimniejszym mieście na kuli ziemskiej. Miasto leży na wiecznym lodzie, średnia temperatura stycznia wynosi tam minus 38 stopni Celsjusza, a średnia miesięczna w ciągu roku minus 8 stopni. Jakucki mróz nie szczypie więc, a bodzie, dlatego jego personifikacją w folklorze Jakutów nie jest Dziadek Mróz, a Byk Zimy.

W 2011, po przepedałowaniu w zimowych warunkach ponad sześciu tysięcy kilometrów, podróż przerwał w Las Vegas. Drugi wyjazd, rozpoczęty w 2013 roku w Anchorage na Alasce, zakończył się w okolicach Portland złamaniem kolana. Wszystkie rzeczy, łącznie z rowerem, Piotr zostawił w garażu znajomych w Portland, a sam, wrócił do Polski na leczenie. W maju 2014 roku, z nie do końca zrośniętym kolanem, rozpoczął kolejną próbę dotarcia do Patagonii. Tym razem zaczął z miejsca, w którym przerwał podróż kilka miesięcy wcześniej.
Jak zakończyła się trzecia podróż i o wszystkich perypetiach z nią związanych, będzie można posłuchać na pokazie, na który serdecznie zapraszamy

Piotr Strzeżysz - od lat włóczy się po świecie z rowerem. Zazwyczaj omija miasta i szuka miejsc, gdzie jest pusto i przestrzennie. Autor trzech książek podróżniczych, między innymi wydanych niedawno „Powidoków”. Nie lubi przebywać zbyt długo w jednym miejscu. Niedługo wraca do kraju po dziesięciomiesięcznej podróży.
Myślami jest już w kolejnej…
O swoich podróżach pisze na www.onthebike.pl