NewsletterFacebook

Kobiety // Życie bez ziemi

KOBIETY Mulheres /reż. Elisa Bucchi, Nicola Bogo /Mozambik, Włochy 2015 / 25’

Zambezia to jedna z najuboższych i zarazem najbardziej zaludnionych prowincji w Mozambiku. Ciężar utrzymania wielodzietnych rodzin spoczywa głównie na pracujących w polu kobietach, które na każdym kroku spotykają się z dyskryminacją i przemocą. Helena i Jenita doświadczają ich na własnej skórze. Mimo to, zdobyły niezależność. Choć ciągle muszą walczyć, żeby je dostrzeżono, są z niej dumne. Bez goryczy opowiadają włoskim reżyserkom o tym, jak wygląda ich życie. I nigdy nie przestają śpiewać.

Autorka: Marta Bałaga

 

ŻYCIE BEZ ZIEMI No Land No Food No Life /reż. Amy Miller / Kanada, Uganda, USA, Mali, Kambodża 2013 / 76’ PREMIERA POLSKA

Ma siłę rażenia „Doktryny szoku”

- Rolnictwo od wieków zapewniało światu żywność. Jednak w ciągu ostatnich stu lat diametralnie się zmieniło: z milionów małych gospodarstw w globalny przemysł kontrolowany przez kilku gigantów – podsumowuje narratorka tego dokumentu. Od Mali, przez Kambodżę i Ugandę, po Stany Zjednoczone – Amy Miller proponuje złożone spojrzenie na współczesny kapitalizm korporacyjny i koncerny spożywcze, które prawdziwy wymiar swojej ekspansywnej działalności ukrywają za fasadą takich haseł jak „bezpieczeństwo żywnościowe” czy „pomoc dla krajów rozwijających się”. Reżyserka wsłuchuje się w historie rolników z Afryki i Azji, którym ziemię odbierano siłą i których zmuszono do słabo płatnej pracy na plantacjach. Oskarżenia ofiar globalnej polityki skonfrontowane są tu ze słowami decydentów przedkładających abstrakcyjne wskaźniki wzrostu gospodarczego nad tragedie ludzi. Szokujące „No Land No Food No Life” ukazuje skalę tego problemu, o którym Europejczycy – beneficjenci dostępu do taniej żywności – zwykle nie zdają sobie sprawy, zasiadając do kolacji. Desperacka deklaracja jednej z bohaterek dokumentu: „Nie oddamy naszej ziemi. To tak, jakby sprzedać naszą duszę” to epitafium dla starej Afryki.

Autor: Mariusz Mikliński

Czas trwania: 
101 min