NewsletterFacebook

Książę

Książę - Premiera
(Prince / Prins)
r. Sam de Jong, NL 2015, 78 min., od lat 14
zwiastun: https://youtu.be/l8QlQ-4q5I8
clip: https://youtu.be/2ZSoqovyDkU
 
-Musisz mi coś przyrzec.
-Co?
-Że nie będziesz taka jak mama.
-Tylko, jeśli ty mi też coś obiecasz.
- Co?
-Że nie będziesz taki jak ojciec!

Jest lato na przedmieściach miasta. Jest tak gorąco, że na ulicach nie ma nikogo, oprócz kilku koleżków, snujących się bez celu i podkładających petardy w śmietnikach. Marzą o dużej kasie i o całowaniu. Żeby mieć Rolexa, motor, choćby nawet takie małe, sprytne Lamborghini. Takie auto – szacun.
Reżyser buduje film z lekkością, dużą dozą ironii, nie stroni od groteski. Niewinnie. Chłopcy włóczą się po ulicach, jedzą pestki z dyni i gadają o motorach, drogich zegarkach i najlepszych technikach całowania. Jednym z nich jest 17-letni Ayoub. Jest na zabój zakochany w dziewczynie dzielnicowego twardziela – Laurze. A Laura może i uśmiecha się do niego pięknie mijając go na ulicy, ale zaraz potem miażdży spojrzeniem pełnym pogardy. Jak on –chłopak w starych trampkach – miałby zdobyć Taką dziewczynę? Nie ma pieniędzy, dzieli mały pokój ze swoją młodsza siostrą, jego matka ma nieustającą chandrę, a ojciec jest bezdomnym narkomanem. Jak na zawołanie podjeżdża Kalpa swoim fioletowym Lamborghini, gangster i prawdziwy psychol, przed którym wszyscy zawsze ostrzegali Ayouba. To będzie długa i koszmarna noc.

Festiwale: Berlin Generation 2015 (Wyróżnienie Młodzieżowego Jury), Istanbul FF 2015

Sam de Jong – urodził się w Amsterdamie w 1986 r. Studiował na Akademii Filmowej. Jego film dyplomowy Magnesium miał swoją premierę w Sundance w 2013, a następnie zdobył szereg nagród.
Jest autorem dokumentów, teledysków i reklam. Książę to jego fabularny debiut pełnometrażowy.
Filmografia: 2009 We go Europe Insha’allah; 2012 Magnesium oraz Youth of Today; 2014 Marc Jacobs oraz Malaguti Phantom; 2015 Książę

Czas trwania: 
78 min