NewsletterFacebook

Mecz o wszystko

Mecz o wszystko - Premiera
(Opposite Field)
r. Jay Shapiro, USA 2012, 115 min., od lat 9
zwiastun: https://youtu.be/r5o2oAcgj2U
www.opposite-field.com

Grupa ugandyjskich chłopców, 11- i 12-latków, na przekór przeciwnościom losu chce zostać pierwszą w historii afrykańską drużyną, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata Małej Ligi Baseballowej.

Przez ponad trzy lata Jay Shapiro towarzyszył drużynie baseballowej z Kampali w Ugandzie. Trener George Mukhobe i jego podopieczni to coś więcej niż sportowa drużyna. Poza boiskiem – to silna grupa wsparcia. Pomagają sobie i motywują do działania, a życie dzieciaków z Ugandy nie jest proste. Ich podróż po marzenie usłana jest chwilami pełnymi chwały ale te bardzo gorzkimi rozczarowaniami. Wszystko to buduje w nich lojalność, hartuje przyjaźń i głębokie zrozumienie siebie nawzajem. Wielka pochwała sportu, jako siły wzmacniającej jednostki i społeczności.

W Polsce, w Kutnie znajduje się Europejskie Centrum Małej Ligi Basebollowej i tam odbywają się rozgrywki m.in. drużyn z Afryki, Europy i Azji. Mała Liga Baseballowa (Little League Baseball) działa w 100 krajach na całym świecie, zrzeszając w swoich szeregach ponad 3 miliony chłopców i dziewcząt w różnych kategoriach wiekowych oraz około 1 miliona dorosłych. Główną dewizą Małej Ligi jest idea uczestnictwa dzieci w rozgrywkach bez względu na ich pochodzenie i poziom sportowy. To tu, do Kutna trafiają bohaterowie filmy Jaya Shapiro – i tu grają swój pierwszy mecz o wszystko.

PO SEANSIE MOŻLIWOŚĆ SPOTKANIA Z PAWŁEM ROJKIEM, PRZEDSTAWICIELEM EUROPEJSKIE CENTRUM MAŁEJ LIGI BASEBOLLOWEJ, TRENEREM DRUŻYNY WARSZAWSKIEJ.

Festiwale: DOC NYC 2014, TIFF Kids 2015, River Run IFF 2015
Przez trzy lata w czasie wakacji mieszkał w Zachodniej Afryce w tym w Ghanie, Burkinie Faso czy Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Jay Shapiro jest reżyserem i namiętnym fanem baseballu. Studiował reżyserię na Uniwersytecie w Clark. Zrealizował m.in. „"Like Me, I am Here”, “The F Word," "The Final Season," "Vintage Baseball," and "Baseball Discovered." Jest autorem trzech scenariuszy, w tym biograficznego o Joshu Gibsonie. 

Czas trwania: 
115 min