NewsletterFacebook

Nena

Nena - Premiera
r. Saskia Diesing, NL, DE 2014, 94 min., od lat 14

zwiastun: https://youtu.be/E-33LIqwB8M

-Dzień z Kafką czy noc z Kim Basinger?
-Z Kafką oczywiście.
Nena wymienia ze swoim tatą tysiące takich pytań. Znają się od podszewki. Ona w swojej czarnej skórzanej kurce, trochę dziwna, trochę wyjątkowa, pewna siebie. On – paraplegik w wózku inwalidzkim. Jest lato 1989 r. gdy Nena poznaje Carla na treningu baseballowym. To miłość od pierwszego wejrzenia i wszystko wydaje się możliwe. Ale w tym samym czasie jej ojciec już dłużej nie może i próbuje odebrać sobie życie.
Z jednej strony jej intensywna wola życia, z drugiej pragnienie śmierci jej ojca. Nena musi znaleźć sposób, żeby sobie z tym poradzić.

[Paraplegia, diplegia - porażenie (tj. paraliż) poprzeczne. Schorzenie neurologiczne polegające na porażeniu dwukończynowym, najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Jest spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego na różnych poziomach lub uszkodzeniem mózgu.]

Festiwale: Nederlands FF 2014 (Najlepsza Aktorka - Abbey Hoes, Najlepsza reżyseria), Berlin IFF 2015 (Wyróżnienie Międzynarodowego Jury),

Saskia Diesing urodziła się w Winschoten, w Holandii w 1972. Scenarzystka, reżyserka, redaktorka. Swój pierwszy film zrealizowała w 1996 roku będąc jeszcze na studiach Utrecht School of the Arts (HKU). Pracowała dla holenderskiej telewizji VPRO, wyreżyserowała też kilka filmów krótkometrażowych. Jest też wykładowczynią na HKU, gdzie uczy reżyserii i scenariopisarstwa.
Filmografia: 1996 De Tantaluskwelling, 2002 Du; 2004 Nieuwe Schoenen; 2008 Taxi 656; De Laatste Dag; 2014 Nena

Czas trwania: 
94 min