NewsletterFacebook

Niezwykła maszyna

Niezwykła maszyna
(T.I.M. – The Incredible Machine / T.I.M.)
r. Rolf van Eijk, NL 2014, 82 min., od lat 8
zwiastun: https://youtu.be/QBDRSA-odso
http://tim-themovie.com/
 
11-letni Tibor ma tylko jednego przyjaciela. Jest nim stary i mocno zużyty robot domowy T.I.M.
Tylko T.I.M. zna historię, którą Tibor uwielbia słuchać raz po raz. Kiedy obwody robota się psują, jedynym ratunkiem wydaje się odnalezienie mitycznego twórcy robotów Hectora Sammlera.

11-letni Tibor ma tylko jednego przyjaciela. Jest nim stary i mocno zużyty robot domowy T.I.M., który opiekuje się nim odkąd Tibor był małym chłopcem. Mama Tobora nie żyje i tylko T.I.M. ją pamięta i chce o niej Tiborowi opowiadać. Niestety, robot jest już stary i praktycznie nie ma dla niego ratunku. Jedyną szansą na ocalenie przyjaciela wydaje się odnalezienie mitycznego twórcy robotów Hectora Sammlera.
Mając za trop tylko starą fotografię latarni morskiej, Tibor wyrusza razem z T.I.M.em ruszają by odnaleźć wcześniejszych właścicieli robota, a w końcu jego twórcę Hectora. Po drodze poznają Kiki, dziewczynkę, która daje Tiborowi pewność siebie, której potrzebuje by dokończyć poszukiwania i uratować swojego najlepszego przyjaciela.

Festiwale: Vittorio Veneto 2014, Krakow CFF 2014, Just Film Tallinn 2014, Ale Kino! Poznań 2014, FIFEM Montreal 2015, TIFF Kids Toronto 2015, Cine-Jeune St. Quentin 2015

Rolf van Eijk (1983) studiował scenariopisarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Utrechcie. Jego film dyplomowy Above Holland (2007) otrzymał Nagrodę HKU za “najbardziej innowacyjny project dyplomowy” oraz nagrodę Silver Mikeldi dla najlepszego filmu fabularnego w Bilbao. Jest autorem kilku filmów krótkometrażowych, w tym The Other (2009), Code One (2012) oraz kilku odcinków serii BNN Away From God. „Niezwykła maszyna” (2014) to jego debiut pełnometrażowy. 

Czas trwania: 
82 min