NewsletterFacebook

Norwegia – Norð vegr droga na północ

Zapraszamy w czwartek, 25 kwietnia o godz. 19.00 na pokaz slajdów: Norwegia – Norð vegr droga na północ autorstwa Bożeny Jarzyńskiej i Marcina Dobasa. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań “Slajdy In Mundo w Lunie”, Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Piękna, nieskalana przyroda, niepowtarzalne krajobrazy, ostatnie dziewicze tereny w Europie jeszcze nie zadeptane stopami turystów. Surowa tundra, bezkresna kraina gór obfitująca we wspaniałe płaskowyże. Miejsce, gdzie szczyty o alpejskim charakterze stykają się z morzem a domki błyszczące ostrą czerwienią odcinają się od otoczenia. Kraj, w którym latem nie zachodzi słońce, słynący z górskich rzek, potężnych wodospadów i wyrzeźbionych przez lodowce fiordów.
Raj dla amatorów wędrówek po górach, lodowcach i dzikich odludziach, w którym funkcjonuje niepisane prawo powszechnego dostępu do przyrody zaś wodę można pić z każdego napotkanego strumienia. Kraina reniferów, maskonurów i troli, stereotypowo kojarzona z zimnem i brzydką pogodą. To właśnie Norwegia – jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Droga na północ to opowieść o kraju, równie pięknym co Nowa Zelandia ale leżącym od nas tylko godzinę podróży samolotem…

Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas – podróżują, fotografują, chodzą po górach, a gdy mają czas, pilotują wycieczki. Marcin Dobas – fotograf, ratownik górski, płetwonurek – był wielokrotnie wyróżniany za swoje zdjęcia prestiżowymi nagrodami takimi, jak Grand Press Photo. Od 11 lat podróżuje z przewodniczką Bożeną Jarzyńską, najchętniej do miejsc, które leżą poza utartym szlakiem. Wiedzą i doświadczeniem podróżnicy chętnie dzielą się na warsztatach i spotkaniach takich, jak In Mundo. Wspólnie organizują też wyjazdy fotograficzne (www.wyprawyfoto.com.pl).