NewsletterFacebook

Oko cyklonu

Tytuł oryginalny: 

L'oeil du cyclone

Poraża jak „Scena ciszy”

„Ludzie stali się dla mnie niczym kurczaki, szczury. Chciałem ich zabić” – opowiada Blackshouam (Fargass Assandé), gdy po długim milczeniu decyduje się otworzyć drzwi do potwornej przeszłości. Osobą, która pomaga odzyskać pamięć oskarżonemu o liczne zbrodnie rebeliantowi, jest młoda, ambitna prawniczka Emma Tou (Maimouna N'Diaye). Szykuje się pokazowy proces: opinia publiczna domaga się kary śmierci dla schwytanego we wsi, w której dokonano masakry cywili, bojownika. Także armia i rząd zamierzają przy okazji zademonstrować swoją siłę i skuteczność. Chcąc dowieść, iż nieszczęsny Blackshouam jest w równym stopniu zabójcą co ofiarą, pani adwokat rzuca wyzwanie im wszystkim.

 

Akcja zrealizowanego na podstawie sztuki Luisa Marquesa „L’Oeil du Cyclone” rozgrywa się w fikcyjnym afrykańskim państwie, zmagającym się jednak z jak najbardziej prawdziwym problemem, jakim było i jest porywanie dzieci przez członków zbrojnych grup – czy to w  Burundi, Somalii, Ugandzie, czy w Demokratycznej Republice Konga.  Blackshouam, który w partyzantce miał groźny pseudonim „Hitler Mussolini”, został uprowadzony i siłą zmuszony do walki, jako ośmiolatek. Swojej prawniczce opowiada o upijaniu rumem, o odurzaniu narkotykami, o amoku, w jakim zabijał, gdy mu kazano, o utracie pamięci. Debiutujący w fabule Sékou Traoré zwraca uwagę na „tykającą bombę”, jaką są w wielu afrykańskich krajach pozbawieni pomocy dorośli już dziś rebelianci, których zamieniono przed laty w maszyny do zabijania.

Rozegrany głównie we wnętrzach, skromny lecz elegancki „L’Oeil du Cyclone” przyniósł wiele nagród odtwórcom głównych ról, wyróżnionym miedzy innymi na panafrykańskim festiwalu Fespaco w Ouagadougou w Burkina Faso. To z tego kraju pochodzi reżyser filmu, dotąd znany przede wszystkim jako współzałożyciel (wraz z Danim Kouyate i Issą Traoré de Brahima, przyjaciółmi ze studiów filmowych w Paryżu) producenckiej firmy Sahelis. Pracował też Traoré jako kierownik produkcji przy głośnym „Timbuktu” (2014) Abderrahmane’a Sissako.

Autor: Małgorzata Sadowska

Kraj produkcji: 
Burkina Faso / Francja
Rok produkcji: 
2015
Czas trwania: 
98 min
Reżyseria: 
Sékou Traoré
Scenariusz: 
Luis Marques, Christophe Lemoine
Obsada: 
Maïmouna N'Diaye, Fargass Assandé, Abidine Dioari