NewsletterFacebook

Polska cyfrowa - krótkie bajki lalkowe

Do świata animacji lalkowej zaproszą najmłodszych widzów król Midas, korsarz Palemon, gawędziarz Szaławiła, koziołki z poznańskiego ratusza. Piękna muzyka (autorstwa m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Grażyny Bacewicz), głosy lektorów, tradycyjna forma animacji – zbudują bajkowy klimat, będący pochwałą sztuki opowiadania, wyczekiwanej dobranocki. Zestaw animacji lalkowych ze Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Filmy po rekonstrukcji.

 

OD LAT  5/     PRZYGODY RYCERZA SZAŁAWIŁY / , EDWARD STURLIS, PL, 1956, 14 MIN.  

Czarodziej słowa, Jan Brzechwa, i jego świat na opak w pełnej uroku lalkowej animacji. Zuch z polotem! Niestrudzony gaduła, który strzela pomysłami, jakby to były pociski z procy. Spóźniony rycerz w marnej zbroi. Jest trochę pomylony, ale za to jaki dzielny! Ma imponująco pogodzonego z losem konika i dar snucia najprzeróżniejszych opowieści. Wraz z giermkiem gamoniem dziarsko rusza w szeroki świat. Oto sympatyczny, choć niepozbawiony ludzkich przywar Szaławiła, wesołek i pędziwiatr.

inf. o chórze Eryana w metryczce filmu

 

OD LAT  5/     DWA MICHAŁY /  JANINA HARTWIG, PL, 1958, 12 MIN.

Przygodowy film z zaskakującym finałem na podstawie tekstu Czesława Janczarskiego. Jeden duży, drugi mały. Jeden, wczepiony w bocianie skrzydła, leci prosto do gniazda umieszczonego na wysokim dachu. Drugi stara się jak najprędzej umknąć zbójom. Tylko co robi w kominie leśnej chatki? I do czego może się przydać dziura w podłodze… Droga dwóch Michałów do kina w Pikutkowie obfituje w niewiarygodne zdarzenia. Czy dowiedzą się, kto jest bohaterem sensacyjnego filmu, na który zmierzają z takim zapałem?

 

OD LAT 5 /     KOZIOŁKI NA WIEŻY / , JANINA HARTWIG, PL, 1964, 11 MIN.

W ratuszu trwa wielka uczta. Wszyscy goście już tu są. Kucharz-gapa spalił jednak pieczeń! Na szczęście długie przemowy burmistrza są pewną szansą. Strażnik musi tylko prędko znaleźć coś, co można by podać do stołu. Tymczasem koziołki, jedyna pociecha ubogiej wdowy chudziny, nie przeczuwając nic złego, pasą się spokojnie w ogródku. Ciekawe w jaki sposób bystre, rogate stworzonka wydostaną się z tarapatów. Znakomita adaptacja poznańskiej legendy o koziołkach z ratuszowej wieży.

 

OD LAT  5/     BAŚŃ O KORSARZU PALEMONIE / , JERZY KOTOWSKI, PL, 1959, 13 MIN.

Fantastyczna bajka Jana Brzechwy w oryginalnej, przyciągającej wzrok plastycznej oprawie. Ha! Szykuje się zacięta walka. Czterech królewiczów rusza do boju z tajemniczym zaklętym okrętem, sunącym przez groźną otchłań mórz. Cztery królewny z trwogą wyruszają na spotkanie ze słynnym Palemonem, niepokonanym piratem. Kto wie, kim naprawdę jest owiany mroczną legendą korsarz?

 

OD LAT 5 /     KRÓL MIDAS / , LUCJAN DEMBIŃSKI, PL, 1963, 10 MIN.

Piękna adaptacja greckiego mitu w bogatej scenografii, stylizowanej na wzór sztuki starożytnej Krety. Królowi Midasowi śnią się skarbce pełne złota. Skrzętnie przelicza zgromadzone złote korony, posążki, monety. Nazbierał tego dużo. Pragnie jednak nieskończonego bogactwa. A co by było, gdyby jakiś napotkany przypadkiem bożek spełnił to marzenie? Ponadczasowa baśń, sugestywnie opowiedziana przez obraz oraz muzykę. Autorem oprawy muzycznej jest jeden z najwybitniejszych kompozytorów, Krzysztof Penderecki.

 

OD LAT  /     WYCIECZKA / , TERESA BADZIAN, PL, 1957, 10 MIN.

Hurra! Wyprawa na narty! Będzie pyszna zabawa. Są tu wszyscy razem: dzieci, miś, piesek, a nawet słonik. Jednego z nich (zgadnijcie kogo) skusiły smakowite orzechy. Wcina je ze smakiem, aż tu nagle… gdzie się wszyscy podziali? Może są gdzieś za tą górką. Ojojoj, naszego bohatera czeka spore zdumienie. Tymczasem do jego przyjaciół z zawrotną prędkością zbliża się wielka śniegowa kula!

Czas trwania: 
70 min