NewsletterFacebook

Raj dla ptaków

Raj dla ptaków - Premiera
(Birds of Passage / Les Oiseaux de Passage)
r. Olivier Ringer, BE, FR 2015, 86 min., od lat 7
Zwiastun: https://youtu.be/opYWy9JsLKI
 
Urodziny 29 lutego są fatalne, ale jeszcze można je znieść. Gorzej jeśli w prezencie dostaje się jajko do wysiedzenia. Tato Cathy już tak ma.
Prezent okazuje się nie taki straszny, gdy z jajka wykluwa się pisklę. Cathy i jej najlepsza przyjaciółka Margaux będę musiały znaleźć prawdziwy raj dla ptaków, żeby zapewnić pisklakowi bezpieczne i szczęśliwe życie.

Kathy dostaje od taty na urodziny nietypowy prezent: jajo, z którego po kilku dniach wykluwa się małe kaczątko. Pierwszą osobą, którą ptaszek widzi po wyjściu ze skorupki jest Margoux - przyjaciółka Kathy. Kaczątko instynktownie uznaje dziewczynkę za swoją mamę. Niestety rodzice poruszającej się na wózku inwalidzkim Margoux nie zgadzają się, by ich córka zaopiekowała się kaczątkiem. Mimo prób i wytrwałości dziewczynek w opiece nad maleństwem, rodzice kategorycznie sprzeciwiają się obecności w ich życiu nowego domownika i podczas nieobecności Margoux, oddają kaczątko na fermę drobiu. Dziewczynka jest zrozpaczona, ale razem z Kathy udaje jej się odnaleźć ptaszka. Razem wyruszają w długą podróż do Ptasiego Raju, w którym kaczątko będzie szczęśliwe.
Trudno oprzeć się wzruszeniu, gdy na ekranie pojawia się małe, brzydkie kaczątko. Jednak po chwili to już nie tylko kaczątko wzrusza do łez, ale odważne dziewczyny, które wbrew woli dorosłych dzielnie przyjmują odpowiedzialność za siebie nawzajem i za wymagające ich opieki maleńkie stworzenie.

Festiwale: Europees Jeugdfilmfestival Vlaanderen Antwerp & Brugge 2015, FIFEM Montreal 2015 (Grand Prix Jury Międzynarodowego), Cine-Jeune St. Quentin 2015

Olivier Ringer wyreżyserował swój pierwszy film fabularny „Pom le Poulain“ w 2006. Wcześniej zrealizował kilka krótkich metraży, m.in. “Good“ czy “Haute Pression“, który został nagrodzony na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Avoriaz. Ma na swoim kącie również wideoklipy, filmy reklamowe kilka skeczy telewizyjnych. Jego drugi film „A Pas de Loup” przejechał ponad 80 festiwali filmowych i zachwycił dzieci na całym świecie. Zdobył też wiele nagród. W 2015 reżyser ukończył prace nad „Rajem dla ptaków”, a obecnie pracuje postprodukcyjnie nad swoim czwartym filmem „Le Roi de la Vallée”

Czas trwania: 
86 min