NewsletterFacebook

Reel Rock 11

REEL ROCK TOUR 11 (2016) 

Reel Rock 11 - Boys in the Bugs
Reżyseria: Zachary Barr, Peter Mortimer, Nick Rosen, USA, 22’
Matt Segal i Will Stanhope zjedli zęby na wspinaniu w rysach - robili to przez dekadę, na najtrudniejszych drogach. Rysy to wymagająca odwagi dyscyplina - musisz zaklinować ręce, stopy a czasem całe ciało w szczelinie, jednocześnie zakładając własne punkty asekuracyjne na wypadek odpadnięcia. W epoce topowych sportowców, ekscentrycznych diet i planów treningowych, Matt i Will wracają do starej szkoły wspinania, gdzie odwagą i zapałem nadrabia się braki w logistyce i zdrowym stylu życia. Jadą w odludny rejon Kanady Bugaboo Mountains, gdzie będą szukać super trudnych rys - długich pęknięć w ścianie, tak wąskich, że zmieszczą się tam tylko koniuszki palców. To początek wieloletnich poszukiwań, które zmienią ich życie.

Reel Rock 11 - Brette
Reżyseria: Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen, USA, 2016, 12’
24-letnia Amerykanka Brette Harrington to wschodzący talent we wspinaczkowym świecie. Jest wszechstronna - odnosi sukcesy zarówno na przewieszonych drogach sportowych, ale robi też długie alpejskie przejścia solowe. W filmie "Brette" zobaczymy ją w kilku miejscach na świecie: na lodospadach w Canadian Rockies, podczas wielkościanowej wspinaczki na El Capie w Yosemite i robiącą ważne przejście free solo 20-wyciągowej drogi Chiaro di Luna w masywie Fitz Roya w Patagonii.

Reel Rock 11 - Young Guns
Reżyseria: Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen, USA, 2016, 30’
Przedstawiamy nowe gwiazdy wspinania: przed wami 14-letnia Ashima Shiraishi i 15-letni Kai Lightner. To czołowi przedstawiciele młodego pokolenia, którzy podnoszą poprzeczkę tego sportu na kolejny poziom. Ashima urodziła się w Nowym Jorku i jest najmłodszą osobą i pierwszą kobietą, która zrobiła drogę o wycenie 5.15a oraz boulder V15. Kai jest jednym z niewielu Afroamerykanów we wspinaczkowej czołówce, ma na koncie wygraną w mistrzostwach USA oraz mistrzostwo świata w swojej kategorii wiekowej. W filmie "Young Guns" Ashima i Kai jadą do jaskini Flatanger na skalistym wybrzeżu Norwegii, gdzie poprowadzone są najtrudniejsze drogi sportowe świata. Dostaną tam kilka ważnych życiowych lekcji, dzięki którym rozwiną się także jako wspinacze.

Reel Rock 11 - Rad Dad
Reżyseria: Peter Mortimer, Nick Rosen, USA, 2016
Samotny wilk Mike Libecki przemierza najodleglejsze zakątki ziemi w poszukiwaniu niezdobytych jeszcze ścian, by dokonać pierwszych przejść. Gdy Mike zostaje ojcem, pojawia się kolejne wyzwanie, polegające na próbie pogodzenia życia w pogodni za przygodami z wymogami rodzicielskimi. Przy okazji zdobywa nowego partnera swych szalonych ekspedycji.    

Reel Rock 11 – Dodo’s Delight
Reżyseria: Sean Villanueva-O’Driscoll, Peter Mortimer, Josh Lowell, Nick Rosen, USA, 2016, 28’
Wskakujemy na pokład i zaczynamy zwariowany rejs do najwyższych skalnych ścian za kołem podbiegunowym. Płyniemy z ekipą topowych wspinaczy, równie utalentowanych, co zabawnych. Sean Villanueva, bracia Nico i Olivier Favresse oraz Ben Ditto poprowadzili śmiałe wspinaczkowe linie w wielu odległych górach świata, w dodatku tworząc muzykę na wysokości kilkuset metrów nad ziemią. Teraz - na pokładzie jachtu Dodo’s Delight, którym dowodzi 79-letni skipper Bob Shepton - ruszają na wielką wyprawę w kierunku potężnych ścian Grenlandii i Ziemi Baffina. Mimo wzburzonego morza, spadających kamieni i minusowych temperatur, ta rozśpiewana banda poszukiwaczy przygód zrobi nowe, trudne drogi, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.