NewsletterFacebook

Sputnik: Maraton z Bałabanowem

ŁADUNEK 200
dramat, Rosja, 2007, reż. Aleksiej Bałabanow, 100 min
Jest rok 1984, totalitarne imperium dogorywa, u progu stoi już pierestrojka. Ideologie powoli upadają, obwieszczono koniec historii. Samoloty wojskowe z trumnami (tytułowy Ładunek 200) nie omijają nawet tak małych miast jak Leninsk, w którym mieszka młoda bohaterka filmu – córka partyjnego sekretarza, w której zakochuje się milicjant Żurow. Po dyskotece dziewczyna przepada bez wieści. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełnione okrutne morderstwo.

MORFINA
dramat, Rosja, 2008, reż. Aleksiej Bałabanow, 112 min
Scenariusz filmu powstał na podstawie bezlitośnie ostrych „Zapisków młodego lekarza” Michaiła Bułhakowa. Do miasteczka przyjeżdża doktor Polakow, skierowany tu do miejscowego szpitala. Mieszkańcy traktują szpital jako miejsce cierpień i tortur. Lekarz ratuje ich życie, jednak z powodu uzależnienia od narkotyków nie jest w stanie uratować swojego. Wiele z tego, co zostało opisane w „Zapiskach...”, w tym ciężkie uzależnienie od morfiny, Bułhakow przeżył osobiście pracując właśnie jako wiejski lekarz.

PALACZ
dramat, Rosja, 2010, reż. Aleksiej Bałabanow, 87 min
Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść. Jednak, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.