NewsletterFacebook

Sputnik: Maraton z kinem konkursowym

ANIOŁY REWOLUCJI

dramat, 2014, reż. Aleksiej Fiedorczenko, 116 min

Obsada: Daria Jekamasowa, Oleg Jagodin, Paweł Basow, Gieorgij Iobadze, Aleksiej Sołonczew

Latach 30. XX wieku. Chantowie i Nieńcy, zamieszkujący rozległe tereny północnej Syberii, niezbyt entuzjastycznie przyjmują nową władzę, żyją bowiem zgodnie z tradycją i uznają jedynie własne bóstwa. Do Tundry została więc oddelegowana brygada radzieckich działaczy kultury pod przewodnictwem Poliny-Rewolucji (rewelacyjna kreacja aktorska Darii Jekamasowej), aby zastąpić wiarę w duchy nowym kultem socjalizmu. Zderzenie świata wierzeń Chantów i Nieńców z niezmąconą przez wiarę ideologią przybyszy doprowadziło do wydarzeń znanych jako wielka wojna samojedzka.

 

UCIECZKA Z MOSKWABADU

dramat, 2015, reż. Daria Połtorackaja, 91 min

Obsada: Maria Maszkowa, Dżawahir Zakirow, Nikita Panfiłow, Mikael Dżanibekian, Aleksander Griszyn, Kiriłł Kiaro, Anastasia Busygina, Jekaterina Sołomatina, Artiom Nasybulin, Andriej Frołow

Masza Łastoczkina, inspektor Federalnej Służby Migracyjnej, kieruje grupą operacyjną stworzoną w celu wyczyszczenia rosyjskiej stolicy z nielegalnych imigrantów pracujących na czarno. Kobieta wykonuje swoje obowiązki chłodno i bezwzględnie, nie zapominając, że z ręki takiego właśnie „gościa stolicy” zginął jej mąż, Andriej. Do jej oddziału zostaje skierowany Hasan, Tadżyk w średnim wieku, którego wszyscy nazywają Sanitariuszem. Hasan już od dawna mieszka w Rosji, współpracuje ze służbą migracyjną, dostarczając jej informacji o miejscach, które nielegalnie zamieszkują imigranci. Pozornie wygląda to jak zdrada swoich, jednak tak naprawdę Hasan ratuje rodaków, którzy z dala od swojej ojczyzny tracą ludzką godność. Spędzając czas z Hasanem, Masza zaczyna nagle rozumieć, że sama tak naprawdę niczym się nie różni od nielegalnych imigrantów – Moskwa jest dla niej zupełnie obcym miastem. Przyjechała do stolicy, żeby zarabiać na życie jako tancerka, a wylądowała na Bazarze Czerkizowskim, gdzie natknął się na nią Andriej. Masza i Hasan są intruzami w bezdusznej metropolii, w której można przeżyć, pomagając sobie nawzajem i nie dzieląc ludzi na miejscowych oraz obcych.

 

ORLEAN

komedia, 2015, reż. Andriej Proszkin, 110 min

Obsada: Jelena Liadowa, Wiktor Suchorukow, Witalij Chajew, Timofiej Tribuncew, Paweł Tabakow, Jewgienij Sytyj, Azamat Nigmanow

Nad rosyjskie prowincjonalne miasto o dziwnej nazwie Orlean nadciąga nawałnica, a nikt z mieszkańców miasteczka niczego się nie domyśla. Fryzjerka Lida sypia, z kim chce, lekarz Rudik, korzystając z pozycji służbowej, sprowadza do domu kolejne kochanki, policjant Niewolin nie stroni w swej pracy od bandyckich metod, a iluzjonista naprawdę przepiłowuje statystów na arenie cyrkowej. W tym cichym zakątku zjawia się „pewien obywatel”, który sam siebie nazywa egzekutorem i w dość ekscentrycznej manierze obiecuje mieszkańcom Orleanu wieczne męki, które czekają ich jeszcze za życia. Egzekutor jest wszechobecny i… niezbędny.