NewsletterFacebook

Sputnik: Maraton z Nowym kinem

PIĄTEK
komedia, Rosja, 2016, reż. Jewgienij Szelakin, 87 min
Bohaterami filmu są zupełnie różni, nieznający się nawzajem ludzie, którzy w poszukiwaniu towarzystwa trafiają w piątkowy wieczór do jednego z najlepszych nocnych klubów w Moskwie. To miejsce, w którym wszystkim udziela się pozytywna energia; to tutaj ważą się losy małych ludzi w wielkim mieście. Jest wśród nich biznesmen, który na jeden wieczór został kelnerem i stara się zarobić wymaganą sumę z napiwków i przezwyciężyć swoją wyniosłość w stosunku do innych ludzi; jest także pracownik biura turystycznego, który chce zdobyć uznanie swoich kolegów i odważa się wystąpić na scenie.

DISLIKE
film grozy, Rosja, 2016, reż. Paweł Ruminow, 85 min
Ośmioro najpopularniejszych rosyjskich vlogerów zostało zaproszonych na jedną noc do luksusowej podmiejskiej willi, gdzie z daleka od cywilizacji i sieci komórkowych mają wziąć udział w degustacji nowego napoju energetycznego. Jednak akcja reklamowa okaże się tylko pretekstem, a willa pułapką. Teraz bohaterowie stają się uczestnikami rozgrywki, którą przygotował dla nich anonimowy opętaniec i w której pojawia się tylko jedno pytanie: „Kto mógł pragnąć twojej śmierci?”.

MIEJSKIE PTASZKI
komediodramat, Rosja, 2016, reż. Julia Biełaja, 87 min
Historia trzech przyjaciółek, które w chaosie dnia codziennego szukają miłości. Masza jest redaktorem w wydawnictwie dla dzieci; pochodzi z dobrego domu, ma problem z nadwagą i wiele kompleksów. Pewnego dnia trafia w zupełnie niespodziewaną dla niej samej sytuację: budzi się skacowana w klubie bokserskim. Nastia sprzedaje modne ubrania, jest przedsiębiorcza i samodzielna; wynajmuje mieszkanie wraz ze swoim chłopakiem Romanem, początkującym tatuażystą. Nastia przypadkowo dowiaduje się, ze Roman ją zdradził, postanawia się więc zemścić. Rita jest recepcjonistką w hostelu, który jest jednocześnie miejscem spotkań trzech przyjaciółek. Rita to romantyczka; z powodu lęku wysokości rzadko podróżuje, potrafi za to zabawnie przekomarzać się z zagranicznymi gośćmi hostelu: upija ich i ogrywa w hokeja stołowego. Spotkanie z jednym z nich, Haroldem, zmusza jednak Ritę, by inaczej niż dotychczas spojrzała na otaczający ją świat. Każda z bohaterek stara się zdobyć miłość, co wcale nie jest prostym zadaniem.