NewsletterFacebook

Stany rewolucji - Tunezja i Egipt

HERBACIARNIA The Tea Cart / reż. Abanoub Nabil / Egipt 2014 / 10'21

Młody mężczyzna podąża samotnie ciemnymi uliczkami. Niebezpieczeństwo zdaje się wisieć w powietrzu. Bohater zatrzymuje się na herbatę w ulicznym kiosku. Na jednej ławce spotykają się trzy postacie, które uosabiają trzy przeciwstawne podejścia do rzeczywistości i społecznej ideologii. Abanoub Nabil kreuje film na wzór alegorii – każda z postaci podąża w innym kierunku, a towarzyszący im mrok można interpretować jako zagubienie kraju, który wciąż kształtuje swoją nową tożsamość.

Autor: Diana Dąbrowska
 

WIOSENNE KWIATY Ngish Rbiî / reż. Intissar Belaïd / Tunezja 2014 / 23'04

W dokumencie Intissara Belaida istotny głos w debacie społecznej zabierają dzieci. Mali bohaterowie opowiadają z przekonaniem o tunezyjskiej rewolucji i obaleniu rządów Ben Aliego. Ich wypowiedzi zostają kontrastowo zestawione ze spokojem prowincji, a także skomentowane przez animowane wstawki. Eklektyczna forma dokumentu podkreśla niezwykłą moc dziecięcej wyobraźni, która musi zmierzyć się z tragicznymi wydarzeniami historii. Uświadamia też, w jakim stopniu przekazy medialne aktywnie współtworzą dziecięce spojrzenie na zmieniający się świat.

Autor: Diana Dąbrowska

 

GHASSRA Ghassra / reż. Jamil Najjar / Tunezja 2015 / 25'34

Groteska z krytyczno-społecznym komentarzem w tle. Pusty krajobraz gór i jedno samotne drzewo. Taksówkarz podąż za potrzebą w to ustronne, symboliczne miejsce. Przeszkadzają mu kolejno przedstawiciele różnych grup społecznych. Film w krzywym zwierciadle ukazuje tendencje rządzące masami i rozmaite formy zaślepienia – populizm polityków, fascynacje zachodnią kulturą i konsumpcjonizmem, fanatyzm lokalny, ekstremizm religijny i terror pieniądza. Jego ofiarami padają, jak zawsze, niewinni.

Autor: Diana Dąbrowska

 

A ROMEO OŻENIŁ SIĘ Z JULIĄ Et Roméo épousa Juliette / reż. Hinde Boujemaa / Tunezja, Belgia 2015 / 17'46

Film Hinde Boujemaa zaskakuje przede wszystkim uniwersalnym przesłaniem, pozbawionym politycznych dwuznaczności. Żywot starego małżeństwa trwa w monotonii – jedzenie, sprzątanie, spanie. Reżyser stawia odważną tezę – o namiętnym uczuciu Romea i Julii, bohaterów najsłynniejszego dramatu Szekspira, decydowały tragizm i burzliwość wydarzeń. Jeśli Romeo poślubiłby Julię, nie zostaliby szczęśliwym małżeństwem. Szczególnie miałaby ucierpieć na tym Julia, której wciąż marzy się choć odrobina niezwykłości. Boujemaa kreśli na ekranie „małą perełkę”, która zdecydowanie nie pozostawia widza obojętnym.

Autor: Diana Dąbrowska

 

SEN O SCENIE The Dreams of a Scene / reż. Yasser Shafiey / Egipt 2015 / 22'45

Satyra na kino niezależne i twórców, którzy w imię „zaangażowanej społecznie sztuki” uważają, że wszystko im się należy (a każdy powinien pracować bez należnego honorarium). Zadanie nie jest proste - znaleźć dziewczynę, która zgodzi się zgolić głowę przed kamerą. Kandydatki - czy to w imię zasad, tradycji, dobrego obyczaju, czy po prostu ze względu na pieniądze - po kolei wycofują się z eksperymentalnego projektu. Kiedy pojawia się wreszcie ta "odważna" zmienia się tonacja filmu - satyra przekształca się w poetycki manifest, który bez krzyku czy pretensjonalności trafia w punkt. Skoro jesteśmy ludźmi, powinniśmy manifestować swoje pragnienie wolności. Bo kobiecość nie musi się zamykać w skostniałych tradycjach czy płytkich konwenansach. Nikt nie może decydować o tożsamości drugiej osoby.

Autor: Diana Dąbrowska

Czas trwania: 
100 min