NewsletterFacebook

Strumień świadomości Alana Moore’a

Tytuł oryginalny: 

Mindscape of Alan Moore

Gdyby nie Alan Moore, komiksy (zwłaszcza superbohaterskie) nadal tkwiłyby w kleszczach infantylizmu i bzdetnych nonsensów. To właśnie Moore, powszechnie uznawany za najważniejszego scenarzystę w historii tego medium, był czołowym twórcą tzw. Mrocznej Ery amerykańskiego komiksu, kiedy to dokonywano świadomego odbrązawiania herosów w trykotach wraz z ich barwnymi antagonistami. Zapełnił offsetowe strony ideami i pomysłami inspirującymi nie tylko kolejne pokolenia twórców obrazkowych opowieści, ale przede wszystkim najgłośniejsze nazwiska Hollywood wraz z innymi obszarami popkulturowego mainstreamu.

Moore w „Strumieniu świadomości…” nastrojowo i z ujmującą pasją opowiada o swoim życiu i najważniejszych dziełach, jakie do tej pory stworzył. A każde z nich zajmuje poczesne miejsce we współczesnym kanonie powieści graficznych – „Miracleman”, „Saga Potwora z Bagien”, „V jak Vendetta”, „Strażnicy”, „Batman. Zabójczy Żart”, „Prosto z piekła”, którego adaptacja pojawi się niebawem w formie telewizyjnego serialu. Mag z Northampton – dosłownie i w przenośni – niezwykle poważnie podchodzi tutaj do profesji opowiadania historii, uznając ją za najistotniejszy aspekt ludzkiej egzystencji, determinującą położenie wszystkich pozostałych elementów. O jego scenariuszach zaś krążą legendy. Potrafi jeden kadr opisać na kilka, by nie powiedzieć kilkanaście stron, wyodrębniając dla rysownika każdy najmniejszy szczegół. Tak wymagającego autora komiksowy przemysł nigdy wcześniej nie miał i najprawdopodobniej już nigdy się nie doczeka.

Dezowi Vylenzowi oraz Moritzowi Winklerowi udało się w swoim dokumentalnym wywiadzie rzece przekonać Moore’a nie tyle do przedstawienia meandrów swojego bogatego, niejednorodnego życia. Udało im się nade wszystko skłonić agielskiego merlina do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat praktykowanego przez siebie okultyzmu, poglądem na stan współczesnej kultury oraz porządkiem świata po nadejściu XXI wieku. Moore jawi się tutaj jako anarchistyczny intelektualista, krnąbrnie podchodzący do otaczającej rzeczywistości, rychło zwiastujący zbliżającą się wielkimi krokami apokalipsę. Już na rok 2015 przewidywał, że kultura przemieni się w dosłowną falę i że żaden człowiek nie będzie w stanie ogarnąć wytwarzanych poprzez Internet miliardów bajtów informacji. Na czym będzie polegał ów koniec świata? Moore pozostawia tę kwestię względną i niedopowowiedzianą. Z pewnością jednak zawiera w niej nieco dreszczyku i tajemnicy w ciekawy sposób poruszającą wyobraźnię…

Film należy do sekcji Mity popkultury.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Wielka Brytania
Rok produkcji: 
2003
Czas trwania: 
80 min
Reżyseria: 
Dez Vylenz, Moritz Winkler