NewsletterFacebook

Szok Przyszłości

Tytuł oryginalny: 

Future Shock! The Story of 2000 A.D.

Komiksy są powszechnie uznawane w Polsce za bękarta kultury. Uznaje się stereotypowo, że z tych kolorowych opowiastek nie za wiele wynika prócz śmiechu i efektownego eskapizmu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką inspriację stanowiły historie komiksowe dla współczesnych blockbusterów, wspieranych komputerowo wygenerowanymi tłami oraz kreujących niesamowite światy. Świat amerykańskiej popkultury nigdy nie byłby tak niezwykły i bogaty, gdyby (często pomijana i niezauwazana) brytyjska kultura masowa nie wyznaczyła jej odpowiednio wcześniej kierunku oraz tematyki. O tym właśnie opowiada „Szok przyszłości”.

Widz poznaje dzięki Paulowi Goodwinowi niezbadany dotąd dokładniej świat brytyjskiej popkultury poprzez ukazanie dziejów wydawnictwa 2000 AD. Miejsce narodzin kultowego Sędziego Dredda to także teren, gdzie pierwsze kroki stawiały tuzy współczesnej fantastyki, jak chociażby Neil Gaiman czy Grant Morrison. Bez tego drugiego trudno wyobrazić sobie trylogię Matrixa, wobec której Morrison przyznaje, że bezczelnie plagiatuje jego pomysły zawarte w komiksach pokroju „Zenith” czy „The Invisibles”.

Przekonujemy się, że podwaliny monumentalnych wizji amerykańskiego kina rozrywkowego wywodzą się z brytyjskiej myśli. Okazuje się, że tylko Brytyjczycy mogli w tak buńczuczny, nonkonformistyczny, a jednocześnie innowacyjny sposób przewidzieć lwią część zagrożeń, patologii i problemów, jakie nękają nasz swiat tu i teraz. Włącznie z władzą podglądającą życie swych obywateli 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu poprzez telefonię komórkową oraz wirtualną sieć. Warto dowiedzieć się, skąd wywodzą się nasze obawy i przestrogi wobec nowoczesności, tak często zajmujące poczesne miejsce w świecie obrazkowej rozrywki.

Film należy do sekcji Mity popkultury.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Wielka Brytania
Rok produkcji: 
2013
Czas trwania: 
100 min
Reżyseria: 
Paul Goodwin