NewsletterFacebook

Teatroteka w Lunie: Walentyna

Teatroteka w Lunie: „Walentyna”, reż. Wojciech Faruga

TEATROTEKA ŁĄCZY POKOLENIA
Z inicjatywy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Kina Luna został zorganizowany cykl projekcji pn. TEATROTEKA W LUNIE. W ramach projektu od lipca do grudnia 2018 roku, w co drugi wtorek o godz. 19:00, w warszawskim kinie Luna będą odbywały się pokazy wybranych spektakli z cyklu TEATROTEKA. Głównym celem projektu jest zapoznanie z TEATROTEKĄ szerokiego kręgu odbiorców, w tym włączenie do grupy odbiorców osób starszych i uczynienie współczesnych tekstów kultury interesującymi i przystępnymi dla widzów wszystkich pokoleń.
Każda z 10-ciu zaplanowanych projekcji będzie wzbogacona o spotkanie z twórcami, które zostanie zorganizowane w sposób pozwalający na przybliżenie tematyki prezentowanych utworów widowni zróżnicowanej pod względem wiekowym.

„Walentyna”
Autorzy Julia Kijowska, Wojciech Faruga
Reż. Wojciech Faruga
Jedna aktorka i chór śpiewaczek. Jedna z najbardziej znanych kobiet XX wieku, o której praktycznie niczego nie wiadomo i bezimienna zbiorowość symbolizująca radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu. Spektakl i koncert. Dokument i kreacja. Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem. Stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Wśród sportowców, naukowców i artystów to astronauci byli największymi herosami, największymi gwiazdami.

Reżyseria: 
Wojciech Faruga
Scenariusz: 
Julia Kijowska, Wojciech Faruga