NewsletterFacebook

Teenage - skąd się wzięły nastolatki

Teenage – skąd się wzięły nastolatki
(Teenage)
r. Matt Wolf, USA, DE 2013, 78 min., od lat 12
zwiastun: https://youtu.be/FQ7g-6qbvIU
www.teenagefilm.com

„Nie znam innych pokoleń, mam jednak wrażenie, że nasze będzie miało coś do powiedzenia, że odciśniemy się mocno w świecie.”

Kiedyś nie było „nastolatków”. Był czas kiedy byłeś dzieckiem, albo szedłeś do pracy już jako „dorosły”. Przyszedł moment historii i zostały „wymyślone”. Dookoła trwała rewolucja przemysłowa, świat zaczynał się walić, wybuchały okrutne wojny. Powstała wielka przepaść między dorosłymi a młodzieżą, nowe młode pokolenie nabrało innego kształtu. W Ameryce, w Anglii, w Niemczech, każdy kraj już miał swoich młodych, którzy organizowali się w grupy: Flappers, Swing Kids, Sub-Debs. Nieważne było skąd są. Zrodził się wielki ruch. Kim być jeśli nie jest się już dzieckiem, a nikt nie traktuje cię jak dorosłego? Ci wszyscy młodzi byli „Nastolatkami”.
„Teenager – skąd się wzięły nastolatki” to dokument przeprowadzający widza przez historię końca XIX wieku do połowy XX. Historię, którą każdy zna, ale opowiedzianą na nowo. Okiem tych, którzy mają od 13 – do 19 lat. To wyjątkowy kolaż zdjęć, materiałów archiwalnych, portretujących młodych. Od młodego człowieka pracującego w fabryce, młodego z bronią, do młodych tańczących twista z coca colą w ręku.
Trzeba było kilku pokoleń aby „zawalczyć” o możliwość bycia beztroskim nastolatkiem.
Ten film to również ważne przesłanie dla dorosłych aby nie lekceważyli młodzieżowych „buntów”.

Matt Wolf –filmowiec związany z Nowym Jorkiem, wyróżniony stypendium fundacji Guggenheima w 2010 roku. Jego wcześniejsze dokumenty (Wild Combination, I Remember )zostały świetnie przyjęte przez publiczność i krytyków. Najnowszy film, który powstaje w HBO będzie opowiadała o ilustratorze książek dziecięcych , twórcy znanej na świecie serii Eloise .

Czas trwania: 
78 min