NewsletterFacebook

Terra Italiana: Twaróg / Wizja lokalna w Palestynie do Ewangelii Św. Mateusza

Twaróg
La ricotta, dramat, Włochy, 1963, reż. Pier Paolo Pasolini, obsada: Mario Cipriani, Laura Betti, Edmonda Aldini, Ettore Garofolo, 40 min

Jedna z nowel wchodzących w skład filmu „Rogopag”. Ubogi i wygłodniały statysta, wcielający się w biblijnego Dobrego Łotra w filmie pasyjnym, zdobywa niespodziewanie dostęp do dużej ilości jedzenia, w tym do tytułowego sera („La ricotta”), i umiera na krzyżu podczas zdjęć z przejedzenia. Film wywołał we Włoszech skandal, a Pasolini był sądzony za bluźnierstwo. Dziś dostrzega się w nim jednak przede wszystkim przenikliwą krytykę społeczną i satyrę na przemysł filmowy.

 

Wizja lokalna w Palestynie do Ewangelii Św. Mateusza
Sopralluoghi in Palestina per il vangelo secondo Matteo, dokument, Włochy, 1964, reż. Pier Paolo Pasolini, 55 min

Dokument powstał przy okazji realizacji „Ewangelii wg św. Mateusza”. Pasolini, po poszukiwaniach w Palestynie miejsc, w których mógłby nakręcić opowieść o Jezusie, zdał sobie sprawę, że na Bliskim Wschodzie nie będzie to możliwe – współczesne wojny kompletnie zniszczyły starożytne biblijne krajobrazy. Koniec końców reżyser zdecyduje się na zdjęcia we Włoszech. Rzadko pokazywany w Polsce film stanowi znakomite uzupełnienie właściwej „Ewangelii…” – z opowiadającym o kulisach produkcji Pasolinim w roli głównej!