NewsletterFacebook

Transafryka

DZIEŃ W SZKOLE Un jour à l'école / reż. Victor Ghizaru / Kanada, Burkina Faso 2014 / 7'21 PREMIERA POLSKA

Burkina Faso. Dwóch braci rozpoczyna dzień ablucjami i krótką muzułmańską modlitwą. Chwilę później na „rydwanach” z taczek ciągniętych przez osły włączają się w ruchliwą ulicę jak brawurowi kowboje przywykli do życia w siodle. „Dyscyplina – praca – sukces” głosi napis na szkole, do której bracia nie dotrą na pierwszą lekcję. Pozbawiona słów i natrętnego komentarza, nakręcona z dyskretnym impetem metafora klasowych podziałów i nierówności. I świata, w którym część ludzi jest niewidzialna.

Autor: Magdalena Felis

 

PRÓŻNIA Leemte / reż. Louw Venter / RPA 2014 / 8'25 PREMIERA POLSKA

Kiedy Jamal wychodzi z więzienia, czeka na niego tylko Samiah, jego dziewczyna, która teraz mieszka z jego matką. Osiedle przypomina slumsy, w „mieszkaniach” ściany zastępują zasłonki, a sąsiedzi patrzą z nieufną wrogością. Spontaniczną radość z powrotu Jamala zakłóca Samiah, kiedy nie pozwala na seksualne zbliżenie. Jego furia przerywa sielankę, przerywa fantazje o bezbolesnym powrocie. Wytęskniony Jamal staje się intruzem, a dla niego pozbawione ścian osiedle wydaje się kolejnym dusznym więzieniem. Boleśnie odzywa się leemte, pusta przestrzeń, która nie daje się niczym zapełnić.

Autor: Magdalena Felis

 

SIOSTRA OYO Soeur Oyo / reż. Monique Mbeka Phoba / DRK, Belgia 2014 / 23'40 PREMIERA POLSKA

Kongo, lata 50. W mieście Mbanza-Mboma powstaje pierwsza belgijska szkoła, w której uczy się, rozmawia i żyje wyłącznie po francusku. Dla kilkuletniej Godelive nauka zaczyna się od ścięcia włosów, ale duchy jej przodków wracają do niej w snach. Jej jedynym sprzymierzeńcem staje się nauczycielka, belgijska zakonnica, która zbyt często zatrzymuje spojrzenie na czarnym ogrodniku. Bóg, diabeł, Maryja Dziewica, anioły i duchy łączą się w sercu deszczowych lasów, przygotowując obrzęd inicjacji – w dorosłość, zachodnią cywilizację i grzech pożądania.

Autor: Magdalena Felis

 

NICK Lifting Nick / reż. Ian Gabriel / RPA 2015 / 7'00 PREMIERA EUROPEJSKA

Błyskotliwa, teledyskowa nowela piętnująca stereotypy epoki po apartheidzie od reżysera obsypanego nagrodami „Wybaczenia”. Biała, zrozpaczona kobieta zatrzymuje samochód, którym jedzie czarna para. Rozhisteryzowana prosi o podwiezienie. Z chaotycznych zdań wynika, że została doszczętnie obrabowana. Para udostępnia jej telefon i podwozi pod wyznaczone miejsce. Ale kiedy tylko stracą ją z oczu, okaże się, że autostopowiczka miała zupełnie inny cel, niż im się wydawało.

Autor: Magdalena Felis

 

DZIEŃ ZE ŚMIERCIĄ A Day with Death / reż. Amuwa Oluseyi Asurf / Nigeria 2015 / 14'59 PREMIERA POLSKA

- Co byś zrobił, gdybyś dostał jeden dzień życia ekstra? - pyta nas reżyser, niedoszły mikrobiolog, urodzony w starożytnym mieście Zaria w Nigerii. Jego „A Day with Death” to ironiczna, pure-absurdalna opowieść o międzygatunkowej i międzywymiarowej przyjaźni dwóch kobiet, które różni wszystko, ale łączy coś silniejszego niż różnice. Jedna z nich jest podstarzałą, rezolutną i bardzo samotną nauczycielką. Drugą wcześniej czy później poznamy wszycy – ale trudno teraz nazywać ją po prostu... kostuchą.

Autor: Magdalena Felis

 

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ NIŻ JEDNEJ GŁOWY, ŻEBY PODJĄĆ DOBRĄ DECYZJĘ Eti koro ntu agyina / reż. Joseph Akwasi Akiwumi / Ghana 2015 / 4'03 PREMIERA EUROPEJSKA

- Potrzebujesz więcej niż jednej głowy, żeby podjąć dobrą decyzję – mówi w czasach nacjonalistycznych sympatii i filozofii „my” vs. „oni” posiwiały Samuel Agye Boateng, artysta z Ghany zaproszony 49 lat temu, do zaprojektowania symbolu afrykańskiej demokracji. A co z tą demokracją? - Jedyna droga do zbudowania afrykańskiej tożsamości to wspólnota. Nic innego! - przekonuje Boateng. Dokumentalna perełka z Ghany, oprawiona obłędną typografią, to krótka lekcja rozumu bez względu na kontynent.

Autor: Magdalena Felis

 

W RZECZYWISTOŚCI In Reality / reż. Kasule Douglas 'Benda' / Uganda 2014 / 11'02 PREMIERA POLSKA

Jest ona, Jovia – seksowna i zalotna. Gotowa na wszystko. Ale on – Alvin, jej chłopak – myśli za nich dwoje. Przede wszystkim o tym, żeby AIDS nie złamało mu życia. Warunkiem gorącej nocy są więc testy na obecność wirusa HIV. Niby to tylko formalność, ale Jovia zwleka. Za chwilę dowiemy się dlaczego. W Ugandzie, gdzie rozgrywa się ten współczesny melodramat w czasach HIV, na porządku dziennym jest fałszowanie wyników testów. A AIDS rośnie w siłę.

Autor: Magdalena Felis

 

MIŁOŚĆ Uthando / Tulanana Bohela / RPA 2015 / 23'53 PREMIERA POLSKA

Dwie siostry, jeden mężczyzna – od czasu „Balladyny” nie wróży to dobrze. Jedna była narzeczoną, ale żoną ma zostać ta druga. Podczas eksplozji zazdrości i wściekłości, odkrywamy, że sednem nie jest miłość do tego samego mężczyzny, ale odwieczna, bolesna rywalizacja między kobietami. W ciasnym mieszkanku, gdzieś w otchłani RPA, urządzonym w stylu niemal peerelowskim rozgrywa się rodzinna psychodrama, w której małżeńska obrączka ma być ostateczną nagrodą. Ale nie będzie.

Autor: Magdalena Felis

Czas trwania: 
100 min