NewsletterFacebook

Wędrówka granią Kontynentu

Zapraszamy w czwartek, 11 kwietnia o godz. 19.00 na pokaz slajdów:Wędrówka granią Kontynentu autorstwa Grzegorza Ozimińskiego. Pokaz odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań “Slajdy In Mundo w Lunie”, Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Opowieść Grzegorza Ozimińskiego o długodystansowej wędrówce szlakiem Continental Divide Trail (skrót CDT) w USA. Długość szlaku według oficjalnych informacji to 3 100 mil czyli prawie 5 000 km, jednak jego rzeczywista długość to kwestia sporna uzależniona od każdego z wędrowców. Samo dostanie się do punktu startowego to niemały wyczyn a później nie było wcale łatwiej. Gorące piaski Nowego Meksyku, permanentny problem z wodą i nieprzewidywalność szlaku potrafiły mocno namieszać w pierwotnym planie wędrówki. Pobyt w Kolorado i wysokich Górach Skalistych przyniósł nieco ochłody dla ciała jednak zdobywanie kolejnych szczytów i wędrówka granią na średniej wysokości 3 000 m n.p.m. okazał się najtrudniejszym etapem całej wędrówki. Ukojeniem dla ducha staje się stan Wyoming z Wielką Kotliną, bajecznym masywem gór Wind River i Parkiem Narodowym Yellowstone. Ostatni etap w stanie Montana to już regularna walka z czasem, własnym ciałem i chorobą która dopadła Grześka na dwa tygodnie przed ukończeniem szlaku. Cała historia ma jednak „happy end” a to wszystko z przepięknymi górami Glacier National Park w tle. Pokonanie szlaku zajęło Grześkowi 129 dni pełnych przygód i pięknych widoków.

Grzegorz Ozimiński  – współzałożyciel projektu o nazwie Terra Incognita Project zakładającego przejście trzech długodystansowych szlaków na terenie USA, tworzących tzw. Potrójną Koronę Szlaków Długodystansowych. W 2016 roku razem ze swoim kompanem Maćkiem Stromczyńskim udało mu się pokonać szlak Pacific Crest Trail (4 300 km)  na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wyczyn ten został nominowany do nagrody Travelera, przyznawanej przez National Geographic. W 2017 śmiałkowie z Częstochowy pokonali kolejny szlak o nazwie Appalachian Trail (3 500 km) wędrując w mało popularnym kierunku  północ-południe. Pomysł przejścia Szlaku Appalachów został doceniony przez kapitułę gdyńskich „Kolosów”, która przyznała wędrowcom nagrodę im. Andrzeja Zawady będącą grantem na zrealizowanie kolejnego pomysłu podróżniczego. Po udanym trekkingu Appalachami przyszedł czas na szlak Continental Divide Trail (5 000 km), który padł łupem już tylko Grzegorza w roku 2018. Tym sposobem wędrowiec z Polski dołączył do elitarnego groma około 400 osób na świecie którym udało się pieszo pokonać wszystkie trzy szlaki tworzące Potrójną Koronę Szlaków w USA.