NewsletterFacebook

Widelec, łyżka i soczek // Le Belle w kinie

WIDELEC, ŁYŻKA I SKOCZEK A Fork, a Spoon and a Knife / reż. Zippy Kimundu / Mira Nair / Kenia / 2015 / 13’ PREMIERA POLSKA

Był taki czas, kiedy Robert Katende nie miał nic, poza widelcem, łyżką i nożem. Wychował się w  buszu, w cieniu wojny i w skrajnej biedzie. Matkę poznał, kiedy poszedł do szkoły. Ojca nigdy. „Jak użyć tego, co masz, żeby zdobyć to, czego nie masz – to jest zadanie” - mówi o szachach, które dzięki jego misji zamieniły jeden z kenijskich slumsów w sanktuarium tej szlachetnej gry. Współczesna przypowieść spod gwiazdy „Slumdog: Milionaire” nakręcona z hiphopową energią we współpracy Zippy Kimundu z gwiazdą hinduskiego kina niezależnego, Mirą Nair.

Film pochodzi z prestiżowego Tribeca Film Institute.

 

LE BELLE W KINIE La Belle At The Moviesreż. Cecilia Zoppelletto / UK, Belgia, Kongo / 2015 / 67’ PREMIERA POLSKA

Kongijska „Historia kina”

Początki kina w Demokratycznej Republice Konga wiążą się z kolonizacją – to belgijscy zarządcy kraju przywieźli tu kinematograf, przy pomocy którego próbowano uzasadniać ideologię imperialną. Także i później historia kina odbijała skomplikowane dzieje kraju. W latach 60. olbrzymią popularność zyskały spaghetti westerny, a ulubionym bohaterem Kongijczyków stał się… Django. W schyłkowych czasach reżimu Mobutu Sese Seko chrześcijańscy kaznodzieje uznali film za wynalazek diabelski i zaczęli przerabiać kina na kościoły. Dzisiejsza Kinszasa, po wkroczeniu na rynek tanich kaset video i zamknięciu w 2004 roku ostatniego kina, jest 10-milionowym miastem bez sali kinowej. Wciąż jednak entuzjaści kina krzewią kulturę filmową w stolicy Kongo.

Zalicza się do nich także włoska reżyserka Cecilia Zoppelletto, która w dokumencie „La Belle at the Movies” prezentuje archiwalia, odwiedza dawne kina, rozmawia z filmowcami, urzędnikami oraz samymi kinofilami. Próbuje odmalować jak najszerszą panoramę filmowego Konga, aby, jak po pokazie filmu na festiwalu Film Africa napisał krytyk „Guardiana” Colm McAuliffe, „ukazując doniosłość miejsca kina w niegdysiejszym kongijskim społeczeństwie, symbolicznie przekreślić jego śmierć".

Autor: Adam Kruk

Czas trwania: 
80 min