NewsletterFacebook

Mały Sputnik: Najlepsze filmy Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Animacji w Suzdalu

MOROSZKA
film animowany, Rosja, 2015, reż. Polina Miceniuk, 8 min
Gdy w wiosce pojawia się ogromny wilk o ostrych kłach, na mieszkańców pada blady strach. Tylko jedna mała dziewczynka nie wystraszyła się bestii, a nawet stara się z nią zaprzyjaźnić. Przy okazji postanawia wyleczyć chorą łapę wilka i próbuje wychować go tak, aby zamiast owiec jadał od teraz bliny z moroszkami.

MAMA CZAPLA
film animowany, Rosja, 2015, reż. Marina Karpowa, 11 min
Liryczna opowieść o czapli błotnej, która w różnych dziwnych okolicznościach znajduje zagubione młode innych zwierząt i postanawia się nimi zaopiekować. Z beztroskiej szczebiotki zmienia się w troskliwą i rozważną mamę.

HANS, CHARLOTTA I KWAKSON
film animowany, Rosja, 2014, reż. Rinat Gazizow, 6 min
W tym epizodzie popularno-naukowego serialu spotykamy młodą detektyw Charlottę, która wspólnie ze swoim pomocnikiem, żabką o imieniu Kwakson, pomaga zagubionej gąsce odnaleźć rodziców.
 
STATKI MINIONYCH LAT
film animowany, Rosja, 2015, reż. Gieorgij Bogusławskij, 15 min
Historia starego kapitana i jego zagadkowego ostatniego rejsu. Jest to film o starości, która, jak się okazuje, nie jest wcale tak różna od młodości; jest to także opowieść o śmierci, która nie musi być ostatnim etapem naszej podróży.

DWAJ PRZYJACIELE
film animowany, Rosja, 2014, reż. Natalia Czernyszewa, 4 min
Bywa, że ciężko jest nam zrozumieć drugiego człowieka. Szczególnie, jeśli ten urodził się i wychował w innym środowisku. Czasami różnice te pociągają za sobą nieoczekiwane konsekwencje.

KUKUŁKA
film animowany, Rosja, 2016, reż. Dina Wielikowskaja, 8 min
Słońce jest dla kukułki jednocześnie czymś nieprawdopodobnie przytłaczającym i pociągającym. Wydaje jej się, że już za chwilę, już za moment, będzie mogła go dotknąć, ale ono pozostaje dla niej nieosiągalne. W dodatku ciężko jest dążyć do celu, kiedy ktoś ciągle ci w tym przeszkadza.

PYTON I STRÓŻ
film animowany, Rosja, 2015, reż. Anton Diakow, 11 min
Perypetie dwóch bohaterów, którzy na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego: stróża ogrodu zoologicznego i pytona. Ta dziwaczna para wpada w przeróżne tarapaty, ale wszystkie ich przygody kończą się szczęśliwie. Nagrodą za pokonanie trudności będzie łącząca ich prawdziwa przyjaźń.