NewsletterFacebook

Kulturalne niedziele w Lunie: Spektakl Barbican Theatre w Londynie "Wieczór trzech króli"

Wydarzenie trwa od: 
07 Maj 2017 - 17:00 do 25 Czerwiec 2017 - 20:30

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Widzów Luna powraca do retransmisji na wielkim ekranie najciekawszych przedstawień londyńskiego National Theatre i francuskiej Comédie-Française oraz cyklu Wystawy w Lunie, który prezentuje kolekcje najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie.

Zaprezentujemy spektakle z sezonu 2015/2016 w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Projekcje kinowe zarejestrowane w technologii High Definition, zostały wyświetlone z cyfrowych kopii DCP zgodnych z międzynarodowym standardem kinowym DCI (kopia cyfrowa DCP).
Standard ten gwarantuje najwyższą jakość obrazu (rozdzielczość HD lub wyższą – 2k, 4k) oraz dźwięku przestrzennego Digital Dolby Surround 5.1.

Program KULTURALNYCH NIEDZIEL W LUNIE:
29.01 - Spektakl Comédie-Française "Romeo i Julia"
5.02 - Spektakt National Theatre "Kaci"
12.02 - Spektakl National Theatre "Jak wam się podoba"
19.02 - Wystawa z The National Gallery w Londynie: GOYA
26.02 - Wystawa z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo: MUNCH
5.03 - Spektakl Comédie-Française "Mizantrop"
12.03 - Spektakl National Theatre "Ziemia niczyja"
19.03 - Wystawa z The Barnes Foundation w Filadelfii: RENOIR, poważany i znieważany
2.04 - Spektakl Donmar Warehouse w Londynie "Święta Joanna"
9.04 - Spektakl National Theatre "Hedda Gabler"
23.04 - Wystawa na ekranie: dokument Phila Grabsky'ego "Ja, Claude Monet"
7.05 - Spektakl Barbican Theatre w Londynie "Wieczór trzech króli"
28.05 - Spektakl National Theatre "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją"
4.06 - Wystawa na ekranie: The Royal Academy of Arts w Londynie "Manet - portrecista życia"
11.06 - Spektakl Barbican Theatre w Londynie "Obsesja"
18.06 - Spektakl National Theatre "Kto się boi Virginii Woolf"
25.06 - Wystawa na ekranie: Florence Griswold Museum w Connecticut "W ogrodzie artysty malarza. Amerykański impresjonizm"

Bilety:
normalny 35 zł
ulgowy/z kartą Lunatyka 30 zł

 

Zapraszamy na kolejną odsłonę Kulturalnych Niedziel w niedzielę 7 maja o godz. 17:00 - Spektakl Barbican Theatre w Londynie "Wieczór trzech króli"

Wieczór Trzech Króli, albo co chcecie

Komedia w pięciu aktach

Transmisja przedstawienia z National Theatre w Londynie. Wieczór Trzech Króli” to jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira, zasadzająca się na typowym qui pro quo, a jednak znacznie mądrzejsza i głębsza, niż opierające się na tym samym zabiegu dużo późniejsze europejskie farsy.

Statek rozbija się na skałach. Viola wraz z bratem bliźniakiem Sebastianem zostaje wyrzucona na brzeg Illirii: ona w pobliżu miasta, on gdzieś w niedostępnej części wyspy. Viola, aby przetrwać i odnaleźć brata, postanawia przebrać się za mężczyznę i wkroczyć na nieznany teren. Pod imieniem Cesaria przystaje na służbę do księcia Orsino, w którym się zakochuje. Książę tymczasem posyła ją do swej ukochanej Olivii. Dziewczyna zakochuje się w posłańcu, nie przeczuwając, że to przebrana kobieta…

Tak zaczyna się obłędny wir, komedia omyłek, ale także szał namiętności i ważnych pytań o rolę płci, dominację mężczyzn i inne, nie mniej skomplikowane, uniwersalne problemy. Co ciekawe, w tekście sztuki nie ma żadnego nawiązania do tytułowego Święta Trzech Króli. Angielskie święto Twelfth Night, wedle starej tradycji, przypadało na wieczór 5 stycznia, czyli przed 12. dniem po Bożym Narodzeniu i dzień przed Objawieniem Pańskim, kiedy to trzech mędrców miało dotrzeć do stajenki. Przez cały ten dzień świętowano. Może właśnie dlatego William Szekspir chciał upamiętnić ten wieczór w sposób szczególny i komedii o miłości nadał tytuł „Twelfth Night, or What You Will” („Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie”).

Czas trwania: 180 min.

 

Filmy powiązane z wydarzeniem