NewsletterFacebook

Kulturalne niedziele w Lunie: Spektakl National Theatre "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją"

Wydarzenie trwa od: 
28 Maj 2017 - 17:00 do 25 Czerwiec 2017 - 20:30

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Widzów Luna powraca do retransmisji na wielkim ekranie najciekawszych przedstawień londyńskiego National Theatre i francuskiej Comédie-Française oraz cyklu Wystawy w Lunie, który prezentuje kolekcje najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie.

Zaprezentujemy spektakle z sezonu 2015/2016 w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Projekcje kinowe zarejestrowane w technologii High Definition, zostały wyświetlone z cyfrowych kopii DCP zgodnych z międzynarodowym standardem kinowym DCI (kopia cyfrowa DCP).
Standard ten gwarantuje najwyższą jakość obrazu (rozdzielczość HD lub wyższą – 2k, 4k) oraz dźwięku przestrzennego Digital Dolby Surround 5.1.

Program KULTURALNYCH NIEDZIEL W LUNIE:
29.01 - Spektakl Comédie-Française "Romeo i Julia"
5.02 - Spektakt National Theatre "Kaci"
12.02 - Spektakl National Theatre "Jak wam się podoba"
19.02 - Wystawa z The National Gallery w Londynie: GOYA
26.02 - Wystawa z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo: MUNCH
5.03 - Spektakl Comédie-Française "Mizantrop"
12.03 - Spektakl National Theatre "Ziemia niczyja"
19.03 - Wystawa z The Barnes Foundation w Filadelfii: RENOIR, poważany i znieważany
2.04 - Spektakl Donmar Warehouse w Londynie "Święta Joanna"
9.04 - Spektakl National Theatre "Hedda Gabler"
23.04 - Wystawa na ekranie: dokument Phila Grabsky'ego "Ja, Claude Monet"
7.05 - Spektakl Barbican Theatre w Londynie "Wieczór trzech króli"
28.05 - Spektakl National Theatre "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją"
4.06 - Wystawa na ekranie: The Royal Academy of Arts w Londynie "Manet - portrecista życia"
11.06 - Spektakl Barbican Theatre w Londynie "Obsesja"
18.06 - Spektakl National Theatre "Kto się boi Virginii Woolf"
25.06 - Wystawa na ekranie: Florence Griswold Museum w Connecticut "W ogrodzie artysty malarza. Amerykański impresjonizm"

Bilety:
normalny 35 zł
ulgowy/z kartą Lunatyka 30 zł

 

Zapraszamy na kolejną odsłonę Kulturalnych Niedziel w niedzielę 28 maja o godz. 17:00 - Spektakl National Theatre "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją"

Transmisja przedstawienia z Old Vic w Londynie.

Daniel Radcliffe („Harry Potter”), Joshua McGuire („Godzina”) i David Haig („Cztery wesela i pogrzeb”) w błyskotliwie zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda.
Główni bohaterowie sztuki to postaci wyjęte z „Hamleta” Szekspira. Rozenkranc i Gildenstern byli jego przyjaciółmi, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet przeczytawszy ich listy sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.
Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają sztukę „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją” „Hamletem” od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to sztuka: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.”
Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.

Czas: 2 godz. 30 min.

 

Filmy powiązane z wydarzeniem