NewsletterFacebook

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Wydarzenie trwa od: 
12 Maj 2017 - 12:00 do 21 Maj 2017 - 23:00

14. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal kina dokumentalnego w Polsce, odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, w dniach 11-14 maja w Lublinie, zaś w Gdyni 17-26 maja. Lokalna edycje festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy (15-21 maja). W ramach 14. Millennium Docs Against Gravity zostanie pokazanych ponad 140 filmów non-fiction.

Podczas 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity zostaną udostępnione polskiej publiczności najnowsze, najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego, m.in. nominowany do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) Raoula Pecka, opowiadający historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA, oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz” („Austerlitz”), będący kompleksowym portretem turystów odwiedzających muzea w byłych obozach Zagłady. W programie także ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” („Untitled”), który ukończyła Monika Willi. Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie tegorocznej edycji festiwalu zobaczą jego najnowsze „Safari”, w którym Seidl portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. W „Zero Days” zdobywca Oscara® Alex Gibney odkrywa przed nami fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego, który pozwolił irańskim dżihadystom odnieść sukces nad wojskiem USA.

W tym roku festiwal jest okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi dwóch wyjątkowych i docenionych twórczyń. Odbędą się wykłady mistrzowskie i retrospektywy Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych, której dzieła są stałym elementem festiwalów w Cannes, Berlinale i Locarno, oraz Heleny Třeštíkovej, konsekwentnie posługującej się w pracy metodą wieloletniej obserwacji bohaterów. Widzowie zobaczą najnowszy film Třeštíkovej: „Historia małżeńska” („Marriage Story”) oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” („Private Universe) i „Mallory”.

W programie festiwalu znajdują się filmy przedstawiające sylwetki wielkich artystów awangardowych i rewolucjonistów sztuki – m.in. Josepha Beuysa, niemieckiego twórcy, teoretyka, którego koncepcje określiły kształt dzisiejszego myślenia o sztuce współczesnej („Beuys. Sztuka to rewolucja” Andresa Veiela). Festiwal do okazja do zwrócenia uwagi na Chiny – w nowej sekcji Chiński sen m.in. nagrodzony na 46. FF w Rotterdamie „Dzieci nie boją się śmierci, dzieci boją się duchów” (“Children Are Not Afraid of Death, Children Are Afraid of Ghosts”) Ronga Guanga Ronga. Wyróżnione miejsce w programie festiwalu będą miały także filmy poświęcone tańcowi – widzowie w ramach nowej sekcji Doc Dance będą mogli obejrzeć m.in. film „La Chana” Luciji Stojevic o powrocie po latach na scenę legendarnej cygańskiej gwiazdy flamenco. Kyoko Miyake w „Idolkach z Tokio” („Tokyo Idols”) obrazuje fenomen popularności dziewczyńskich zespołów w Japonii, zgłębiając zjawisko społecznej obsesji na punkcie kobiecej seksualności. A w „Przeżyć: metoda Houellebecqa” (“To Stay Alive – A Method”) Erik Lieshout, Arno Hagers i Reinier van Brummelen przedstawiają na ekranie spotkanie wielkiego francuskiego pisarza z zafascynowanym jego twórczością... Iggy’im Popem, tworząc błyskotliwy i poruszający „feel-good movie” na temat cierpienia.

14. Millennium Docs Against Gravity to filmy, które skłonią do namysłu nad naszą współczesnością. W programie znalazł się „Obcy w raju” („Stranger In Paradise”) Guido Hendrikxa – według festiwalu IDFA „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”. Bernard-Henri Lévy, czołowy francuski filozof i intelektualista, w „Peszmergowie. Walczący z ISIS” („Pehsmerga”) oddaje hołd odwadze i ideałom Peszmergów, tworząc jednocześnie esej filozoficzny na temat współczesnych wojen. Tonislaw Hristow w „Dobrym listonoszu” („The Good Postman”) zastanawia się, co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych. Bohaterami filmu są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją.

Festiwal jak co roku jest zaproszeniem także do podróży do z pozoru odległych zakątków świata. Yuri Ancarani w „Wyścigu. Antropologii współczesnej pustyni” („The Challenge”) przekracza Zatokę Perską, aby towarzyszyć sokolnikom w przygotowaniach do ważnych zawodów na pustyni w Katarze, tworząc mało znany obraz kultury arabskiej. W nagrodzonych na tegorocznym festiwalu w Sundance „Maszynach” („Machines”) Rahul Jain opowiada o koszmarnych warunkach pracy ludzi zatrudnionych w jednej z fabryk włókienniczych w Indiach. “Ostatni w Aleppo” (“Last Men in Aleppo”) Ferasa Fayyada i Sørena Steena Jespersena (najlepszy film dokumentalny Sundance 2017) to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego syryjskiego miasta w nadziei na odnalezienie żywych osób.

14. Millennium Docs Against Gravity pozostaje wierny hasłu „ODERWIJ SIĘ!”. Część programu w dość dosłowny sposób nawiązuje do tego przekazu – jak „Amatorzy w kosmosie” („Amateurs in Space”) Maxa Kestnera o pierwszej w dziejach ludzkości rakiecie kosmicznej zbudowanej przez amatorów. Ale 14. Millennium Docs Against Gravity to także wiele innych filmowych emocji!

14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival to także liczne wydarzenia towarzyszące. Odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska i Fundacją Panoptykon) oraz partnerami medialnymi, takimi jak TVP Kultura, „Zwierciadło” czy VICE. Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Raoul Peck (nominowany do Oscara® „Nie jestem twoim murzynem”), Cicciolina (Ilona Staller, pierwsza w historii gwiazda porno wybrana do parlamentu), Siergiej Łoźnica („Austerlitz”, „Szczęście ty moje”), Andreas Dalsgaard („Ludzi wymiar”, „The War Show”), Bernard-Henri Lévy („Peszmergowie. Walczący z ISIS”), Bady Minck („MappaMundi”, „Na początku było oko”), Helena Třeštíková („Mallory”, „Prywatny wszechświat”), Erik Lieshout („To Stay Alive: A Method” z Iggym Popem i Michelem Houellebekiem) oraz Guido Hendrikx („Stranger In Paradise”).

Na scenie muzycznej, ściśle powiązanej z prezentowanymi filmami, wystąpią m.in. Unlocking the Truth, powiew świeżości w muzyce metalowej i szybkiego punka, Blade & Beard (czyli Anoosh i Arash) dwóch didżejów, którzy organizowali nielegalne rave’y w Teheranie, Aidan Moffat, szkocki wokalista i muzyk (znany z zespołu Arab Strap) i legenda polskiej muzyki alternatywnej Pogodno.

Więcej na stronie festiwalu docsag.pl

28 kwietnia rozpoczniemy sprzedaż biletów!

Oto cennik biletów:
Bilety na seanse do godziny 16.55:
- poniedziałek – piątek: 13 zł,
- sobota – niedziela: 15 zł.
Bilety na seanse od godziny 17.00:
- poniedziałek – piątek: 16 zł,
- sobota – niedziela: 17 zł.
Ceny dla emerytów i rencistów za okazaniem legitymacji 10 zł
Przy zakupie 10 biletów, jeden bilet kosztuje 12 zł

Obowiązuje wyłącznie SPRZEDAŻ biletów - w kasie i online.
Brak możliwości rezerwacji biletów.

Brak możliwości zwrotów biletów.
Miejsca są NIENUMEROWANE.

 

Sprzedaż biletów - w kasie i online.
Rezerwacja biletów - w kasie i online (odbiór rezerwacji na 30 min przed seansem).
Brak możliwości zwrotów biletów.
Miejsca są NIENUMEROWANE.

 

docsag

Filmy powiązane z wydarzeniem