NewsletterFacebook

Noc Muzeów 2017

Wydarzenie trwa od: 
20 Maj 2017 - 22:15 do 21 Maj 2017 - 01:00

Zapraszamy na tegoroczną edycję Nocy Muzeów w kinie Luna w sobotę 20 maja!

Zobaczycie dwa filmy:

- dokument "Pixadores" w ramach festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

- krótkometrażowy dokument "Motywacja", który miał premierę w kinie Luna 28 października 2016 roku

Rozkład pokazów:
Sala A, godz. 23:15 - "Pixadores" - jeden pokaz
Sala B, godz. 22:15, 23:00, 23:45 - "Motywacja" - trzy pokazy

Wstęp oczywiście bezpłatny!

 

O filmach:

PIXADORES
Finlandia/Dania/Szwecja, 2014, reż. Amir Escandari, 93 min
Wyobraź sobie miejsce na Ziemi, w którym biedni i zapomniani przez świat ludzie nie mają szansy na jakikolwiek protest i zmianę w życiu, a śmierć i przemoc są wszechobecne. Przejmujące poczucie beznadziei staje się normą, a brak perspektyw oczywistością. Rządzą tu narkotykowe gangi, a dzieciństwo trwa zazwyczaj bardzo krótko. Dla wielu to dom, a dla innych – fawela Sabão na obrzeżach São Paulo. To między innymi tutaj rozwinął się Pixação – specyficzny anarchistyczny model graffiti, którego twórcy zdobią ściany lub puste budynki charakterystycznymi rysunkami, wykonywanymi sprayem w skomplikowanych warunkach, nierzadko przy pomocy niebezpiecznej wspinaczki, na dużych wysokościach lub w trudno dostępnych miejscach. Film portretuje czterech młodych przedstawicieli tego ruchu: Djana, Williama, Ricardo i Biscoito. Wszyscy pochodzą ze slumsów w São Paulo, ale łączy ich jeden cel: wykorzystują graffiti do wyrażania siebie, jako formę protestu i jawnej krytyki społeczeństwa. Nazywają siebie Pixadores, czyli żołnierzami, którzy mają misję, chcą zostawić po sobie ślad i dokonać zmian w otaczającej rzeczywistości. Ryzykują życie, wspinając się na najwyższe budynki w okolicy lub skacząc po szybko mknących pociągach. Zawsze ubrani na czarno, zawsze z zasłoniętymi twarzami. Gdy czują, że śmierć jest na wyciągnięcie ręki, ich wszystkie zmartwienia na moment znikają. Pozbawieni nadziei na lepsze jutro tworzą graffiti po to, aby choć na chwilę zapomnieć o teraźniejszości, a przede wszystkim zawalczyć o siebie i wyrazić swój bunt i gniew. To dla nich rodzaj walki o przetrwanie, a także broni, która pozwala przełożyć negatywne myśli i emocje na obrazy. Film ukazuje, jak naprawdę wygląda życie tych czterech zbuntowanych młodych ludzi. Obserwujemy ich w pracy, w ich domach w faweli, a także w nocy na ulicach, gdy wspinają się na budynki lub skaczą po dachach rozpędzonych pociągów. Poznajemy ich rysunki i idee, jakie się za nimi kryją. Widzimy też kulisy skandalu z ich udziałem, który miał miejsce na Berlinale – ówczesny kurator zaprosił ich do współpracy, która zakończyła się wielka awanturą. Czy ci młodzi ludzie to rzeczywiście prawdziwi artyści, czy raczej zwykli zbuntowani anarchiści, a może kryminaliści, jak określają ich niektóre media w Brazylii?

 

MOTYWACJA
Polska, 2016, reż. Łukasz Leszczyński, 25 min
„Motywacja” to długo oczekiwany film młodego artysty z Warszawy, który w 25 minut przedstawia swoją pasję jaką jest deskorolka. Film pokazuje jak deskorolka kształtuje młodych ludzi zarażonych niesamowitą skateboardową zajawką.  Deskorolka dla nich, to nie sport czy chwilowe zauroczenie to jest ich sposób na życie. W tym krótkim filmie widać, że to pasja która towarzyszy im praktycznie całą dobę przez cały rok.
Łukasz nad swoim filmowym debiutem pracował od kilku lat dopieszczając każdy szczegół. Nagrywał to co kocha, co bez wątpienia widać w ujęciach, które zostały znakomicie przedstawione. Nie są to zapierające dech w piersiach zdjęcia z drona, tylko ujęcia młodych zwykłych ludzi, którzy z uśmiechem na twarzach pokonują ulicę różnych miast na deskorolkach.  Każdy part w Motywacji przedstawia różnorodne osobowości riderów. Każdy z nich pokazuje co potrafi zrobić z deskorolką i jak dobrze się przy tym bawią. W filmie zobaczyć możemy znanych polskich skate’ów m.in.  Konrada Jankowskiego, Pawła Waśniowskiego, Rafała Ślusarczyka, Szymona Czajkowskiego, Jana Otorowskiego i wielu innych także zza granicy.

 

nm