NewsletterFacebook

Wakacyjne wtorki z dokumentem: "Ginący świat"

Wydarzenie trwa od: 
22 Sierpień 2017 - 19:00 do 26 Wrzesień 2017 - 22:30

Na wakacje Luna przygotowała nowy cykl – Wakacyjne wtorki z dokumentem!

Projekcje zawsze we wtorek wieczorem, start projekcji w przedziale 19:00-21:00.

 

Skupiamy się na kinie dokumentalnym. Widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze produkcje, nagradzane na festiwalach na całym świecie, o często bardzo odmiennej estetyce i podejmujące różnorodne tematy.

Wiele z tych filmów dokumentalnych nie miało jeszcze swojej premiery kinowej!

Wśród tytułów znalazły się takie filmy jak: "Ostatni w Aleppo" - zdobywca czterech nagród na Millennium Docs Against Gravity; intymna historia koreańskiego małżeństwa, które dzięki niebywałej miłości przetrwało 76 lat - "Nie opuszczaj mnie"; czy dokumentalne śledztwo, na skalę globalną, tropiące wpływ człowieka na wymieranie kolejnych gatunków zwierząt - "Ginący świat".

Jeśli chcecie poznać kulisy działania opery w Paryżu ("Opera paryska"), zbudować w domowych warunkach rakietę kosmiczną ("Amatorzy w kosmosie"), stać się ofiarą dokumentalnego raportu mniejszości ("Pre-Crime. Inwigilacja 3.0") czy spotkać się z duetem Iggy Pop i Michel Houellebecq, to zapraszamy tego lata na Wtorki z dokumentem w kinie Luna.

PROGRAM CYKLU:

 • 27.06 - Ostatni w Aleppo - PRZEDPREMIEROWO
 • 4.07 - Para do życia
 • 11.07 - Wyobraź sobie świat bez muzyki
 • 18.07 - Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki
 • 25.07 - Nie opuszczaj mnie
 • 1.08 - Czynić dobro
 • 8.08 - Nurkowanie w nieznane
 • 15.08 - Amatorzy w kosmosie
 • 22.08 - Ginący świat
 • 29.08 - Uciekinier z Nowego Jorku
 • 5.09 - Opera Paryska
 • 12.09 - W drodze do Jah
 • 19.09 - Pre-Crime. Inwigilacja 3.0
 • 26.09 - Przeżyć: metoda Houellebecqa

Bilety na filmy w cyklu zawsze w cenie 13 zł!

Kolejna odsłona cyklu to pokaz filmu "Ginący świat" - wtorek, 22 sierpnia, godz. 19:00.

Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki" - wtorek, 11 lipca, godz. 19:45.

dokument, Hongkong/USA/Meksyk/Wielka Brytania/Indonezja, 2015, reż. Louie Psihoyos, 90 min
Naukowcy biją na alarm. Działalność człowieka na Ziemi może do końca stulecia wytrzebić połowę jeszcze żyjących na świecie gatunków zwierząt. Uważają też, że ludzie weszli właśnie w tzw. szósty etap życia na Ziemi, a dokładniej szósty okres wymierania – kolejny po piątym, jakim była zagłada dinozaurów. Według antropologów era, w której żyjemy, to "era człowieka" – ponieważ nasz gatunek niszczy nie tylko ziemski ekosystem, ale również przedstawicieli fauny. I jesteśmy zarazem jedynymi, którzy mogą tę katastrofę powstrzymać.

 

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.

Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych India

Film to zaginiony rozdział amerykańskiej muzyki popularnej – historia ogromnego a dotąd nieznanej roli, jaki dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Sam tytuł filmu pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej.

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.

Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych Indian.

 

Partnerzy:
Against Gravity
festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Filmy powiązane z wydarzeniem