NewsletterFacebook

Wakacyjne wtorki z dokumentem: "Przeżyć: metoda Houellebecqa"

Wydarzenie trwa od: 
26 Wrzesień 2017 -
19:30 do 20:45

Na wakacje Luna przygotowała nowy cykl – Wakacyjne wtorki z dokumentem!

Projekcje zawsze we wtorek wieczorem, start projekcji w przedziale 19:00-21:00.

 

Skupiamy się na kinie dokumentalnym. Widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze produkcje, nagradzane na festiwalach na całym świecie, o często bardzo odmiennej estetyce i podejmujące różnorodne tematy.

Wiele z tych filmów dokumentalnych nie miało jeszcze swojej premiery kinowej!

Wśród tytułów znalazły się takie filmy jak: "Ostatni w Aleppo" - zdobywca czterech nagród na Millennium Docs Against Gravity; intymna historia koreańskiego małżeństwa, które dzięki niebywałej miłości przetrwało 76 lat - "Nie opuszczaj mnie"; czy dokumentalne śledztwo, na skalę globalną, tropiące wpływ człowieka na wymieranie kolejnych gatunków zwierząt - "Ginący świat".

Jeśli chcecie poznać kulisy działania opery w Paryżu ("Opera paryska"), zbudować w domowych warunkach rakietę kosmiczną ("Amatorzy w kosmosie"), stać się ofiarą dokumentalnego raportu mniejszości ("Pre-Crime. Inwigilacja 3.0") czy spotkać się z duetem Iggy Pop i Michel Houellebecq, to zapraszamy tego lata na Wtorki z dokumentem w kinie Luna.

PROGRAM CYKLU:

 • 27.06 - Ostatni w Aleppo - PRZEDPREMIEROWO
 • 4.07 - Para do życia
 • 11.07 - Wyobraź sobie świat bez muzyki
 • 18.07 - Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki
 • 25.07 - Nie opuszczaj mnie
 • 1.08 - Czynić dobro
 • 8.08 - Nurkowanie w nieznane
 • 15.08 - Amatorzy w kosmosie
 • 22.08 - Ginący świat
 • 29.08 - Uciekinier z Nowego Jorku
 • 5.09 - Opera Paryska
 • 12.09 - W drodze do Jah
 • 19.09 - Pre-Crime. Inwigilacja 3.0
 • 26.09 - Przeżyć: metoda Houellebecqa

Bilety na filmy w cyklu zawsze w cenie 13 zł!

Kolejna odsłona cyklu to pokaz filmu "Przeżyć: metoda Houellebecqa" - wtorek, 26 września, godz. 19:30.

Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki" - wtorek, 11 lipca, godz. 19:45.

dokument, Holandia, 2016, reż. Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen, 70 min
W 1991 roku nikomu wówczas nieznany Michel Houellebecq opublikował esej „Rester vivant” (ang. „To Stay Alive”). Był wówczas pogrążonym w depresji rozwodnikiem, administratorem sieci komputerowej, próbującym swoich sił w poezji. Zapewne nie śniło mu się, że za parę lat zostanie jedną z największych gwiazd światowej literatury, niemalże prorokiem pokolenia singli, dla jednych wieszczem moralnego upadku Zachodu, dla innych ostatnim sprawiedliwym, walczącym o jego przyszłość – pisarzem, do którego przyznaje się zarówno lewica jak i prawica, a każda z zupełnie innych powodów.

Esej, będący błyskotliwym zbiorem porad skierowanych do „tych, którzy zaraz mają się poddać” jest pochwałą twórczej wolności, która nieuchronnie prowadzi do cierpienia i samotności, będących ceną za bezkompromisową realizację własnego „ja”. Czuć tu wszystkie obsesje przyszłego wielkiego pisarza: depresję, uwolnienie poprzez sztukę, gorzką refleksję nad światem, pochwałę bezkompromisowości i indywidualizmu, oskarżenie matki o nieczułość wobec dziecka…

Skromnym objętościowo tekstem zafascynował się sam Iggy Pop, który w rozterkach pisarza znad Sekwany rozpoznał ból towarzyszący mu przez wiele lat na scenie. Gwiazdor jest przewodnikiem po całym filmie – w zaciszu swojego ogrodu w Miami rozsmakowuje się w soczystych fragmentach houellebecqowskiej frazy. Fanem francuskiego pisarza stał się już kilka lat wcześniej, gdy za namową Lieshouta napisał kawałki do jego wcześniejszego filmu, dokumentującego powstanie „Możliwości wyspy”. To wtedy nastąpiło pierwsze spotkanie rockmana i pisarza, które zaowocowało prawdziwą męską przyjaźnią. „Przeżyć: metoda Houellebecqa” rejestruje odwiedziny Iggyego w domu Michela…  Choć nie jest to do końca Michel, i nie jest to do końca jego dom… Scena tej wizyty jest jak żywcem wyjęta ze stron powieści Houellebecqa.

Inni bohaterowie to ludzie, którymi inspirował się Houellebecq: cierpiąca na syndrom maniakalno-depresyjny i schizofrenię poetka, pracująca jako recepcjonistka, schizofrenik – pisarz i malarz z chorobą dwubiegunową. Ich dzieła rozmawiają ze sobą tworząc ulotny kolaż, wzbogacony przesłaniem późniejszego autora „Cząstek elementarnych”. Obraz całości jest niejednoznaczny, poetycki, dający niezafałszowany wgląd w nieuchronne związki choroby psychicznej i artystycznej twórczości.

Reżyser, choć opowiada o szaleństwie, od którego nie ma ucieczki, nie odmalował filmu w czarnych barwach. Sam określał go jako „feel-good movie about suffering”, dbając umiejętnie o rozłożenie akcentów komicznych i tragicznych. Są tacy, którzy podejrzewają Houellebecqa o zaplanowaną na lata blagę – po niektórych scenach ich szeregi będą zapewne liczniejsze…

 

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.

Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych India

 

Film to zaginiony rozdział amerykańskiej muzyki popularnej – historia ogromnego a dotąd nieznanej roli, jaki dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Sam tytuł filmu pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej.

Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.

Poprzez archiwalne materiały filmowe i nagrania stopniowo odkrywamy indiańskie źródła bluesa, rocka, jazzu, a nawet country, do których dziś przyznają się takie muzyczne sławy jak Tony Bennett, Slash czy Iggy Pop. Okazuje się, że niektóre z naszych najwybitniejszych utworów popkultury czerpały inspirację z rytmu i melodii rdzennych Indian

Partnerzy:
Against Gravity
festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Filmy powiązane z wydarzeniem