NewsletterFacebook

14. MDAG: Pan Materac

Mattress Men

Paul Kelly to bezrobotny ojciec trojga dzieci, który raz w tygodniu pracuje w podupadającym salonie z materacami w Dublinie. Jego właścicielem jest przyjaciel Paula, 60-letni Michael Flynn. Aby zwiększyć sprzedaż, Paul wymyśla zaskakującą i pomysłową kampanię reklamową opartą na komicznej postaci-atrapie materaca o nazwie „Matress Mick”. Wciela się w nią Michael i wkrótce okazuje się, że to strzał w dziesiątkę.

Krótkie filmiki reklamujące salon z udziałem „Matress Mick” robią furorę w internecie, stają się sensacją i podbijają YouTube. Sprzedaż materaców rośnie, Michael staje się celebrytą, a relacje między przyjaciółmi wystawione zostają na poważną próbę. Czy Paul pozostanie w cieniu, a Michael przejmie wszystkie zyski? W tle akcji obserwujemy wyniszczający kryzys ekonomiczny w Irlandii, rzutujący – podobnie jak w innych europejskich krajach – na warunki pracy.

Kręcony przez trzy lata film, to niezwyke szczera i pełna humoru opowieść o człowieku, który za wszelką cenę szuka bezpiecznej pracy, aby nie potrzebować wsparcia pomocy społecznej i zapewnić byt rodzinie. To również dowód na to, że dobry pomysł, humor i odwaga mogą w dzisiejszych czasach stanowić doskonały impuls do wyrwania się z szarzyzny i umożliwić stworzenie czegoś pomysłowego. Wreszcie, film jest także niezwykle szczerym i słodko-gorzkim spojrzeniem na długoletnią przyjaźń między dwojgiem ludzi wystawioną na próbę czasu i pieniędzy.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Irlandia
Rok produkcji: 
2016
Czas trwania: 
82 min
Reżyseria: 
Colm Quinn