NewsletterFacebook

14. MDAG: Perła Afryki

The Pearl of Africa

W 2014 roku wprowadzono w Ugandzie antygejowskie prawo, które zmusiło środowiska LGBT do życia w podziemiu, w obawie o prześladowania i dożywotnie więzienie grożące tu za homoseksualizm. W masowych demonstracjach Ugandyjczycy wyrazili swój sprzeciw wobec seksualnej i płciowej odmienności. Winston Churchil określił kiedyś Ugandę mianem Perły Afryki, zachwycając się różnorodnością tego kraju. Tymczasem dziś jest to piekło dla ludzi o transgenderowej osobowości i jedno z najbardziej transfobicznych miejsc na świecie.

Film przedstawia losy 27-letniej Ugandyjki – Cleopatry Kambugu, urodzonej jako mężczyzna transkobiety, która znalazła się na liście 200 ugandyjskich homoseksualistów opublikowanej w 2014 roku na pierwszej stronie “The Red Pepper” – jednego z największych tabloidów w Ugandzie. Zmuszona do ucieczki do Kenii, postanawia zmienić płeć na tę, z którą jej zdaniem powinna się urodzić i która pozwoli jej zawarzeć w swoim kraju legalne małżeństwo z partnerem. Poznajemy jej biografię i stosunki z rodziną oraz długoletnim chłopakiem Nelsonem, dzięki którym jest w stanie przejść trudny psychiczniei biologicznie proces płciowej transformacji.

Obserwując wyjątkową, choć jednocześnie trudną, relację Cleopatry z partnerem, poznajemy wewnętrzne zmagania, jakie im obu towarzyszą. Śledzimy przygotowania do operacji plastycznej Cleopatry, a także jej walkę ze skostniałym biurokratycznym system, w którym nie ma miejsca na odmienność od przyjętej społecznie normy. Poznając skomplikowany proces rozwoju i zmiany jej tożsamości płciowej, uświadamiamy sobie uniwersalne prawdy na temat miłości i nienawiści zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym. Film pokazuje związki płci i tożsamości, rozwiewając mity oraz zakłamania na temat osób transpłciowych i zjawiska transgenderowości.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Szwecja
Rok produkcji: 
2016
Czas trwania: 
74 min
Reżyseria: 
Jonny von Wallström