NewsletterFacebook

1989 - MDAG film festival

Porozumienie opozycji solidarnościowej z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji „Solidarności” i demokratycznych wyborów, pierwszych od zakończenia II wojny światowej. Okazało się początkiem przemian politycznych, gospodarczych i społecznych, których chwilę wcześniej nikt nie był w stanie przewidzieć. Zmusiło opozycję do wzięcia odpowiedzialności za odbudowę zrujnowanego kraju i skazało na stopniową utratę społecznego poparcia.

Rok 1989 przyniósł emocjonujący moment konfrontacji Polaków z nową, nieznaną rzeczywistością. Film Michała Bielawskiego jest autorskim spojrzeniem na przemiany roku Okrągłego Stołu. Relacjonuje stan ducha Polaków w tym burzliwym okresie przy pomocy oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń. (materiały producenta)

 

Po projekcji 13 maja g. 19.00 debata: Dekada braku nadziei. Od pustych półek do Okrągłego Stołu
Jak naprawdę żyło się w ostatniej dekadzie przed transformacją? Co doprowadziło do tego, że PZPR oddała władzę i czy możliwy był inny scenariusz niż obrady przy Okrągłym Stole? Jak wyglądała codzienna rzeczywistość Polaków? Jak brak nadziei i puste półki doprowadziły do fali entuzjazmu związanej z wydarzeniami roku 1989? Czy rzeczywistość PRL-u dla młodego pokolenia, które tamte czasy zna z filmów Barei, może być alternatywą dla kapitalizmu, który wielu rozczarował? Podczas dyskusji z publicznością spróbujemy pokazać kontekst, odczarować tamte czasy i zmierzyć się z porównaniami obecnej Polski do PRL-u.
Prowadząca: Joanna Solska; goscie: Tomasz Nałęcz, Małgorzata, Niezabitowka, Adam Jerzy Tański, Michał Bielawski
pełne info: http://www.kinoluna.pl/wydarzenia/2019-04/dekada-braku-nadziei-od-pustych-polek-do-okraglego-stolu-film-debata-mdag-film

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Polska
Czas trwania: 
58 min
Reżyseria: 
Michał Bielawski