NewsletterFacebook

20 rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego

W tym roku mija 20 lat od śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Z tej okazji chcemy zaprezentować państwu dwa filmy dokumentalne w reżyserii Wojciecha Skrobiszewskiego. Pierwszy o śmierci, przemijaniu i poszukiwaniu sensu życia. Drugi to, zakończona tragedią, miłosna historia Anny i Grzegorza Ciechowskich. Po filmach zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Anną-bohaterką filmu oraz psychoterapeutką Justyną Dworczyk-właścicielką warszawskiego miejsca psychoterapii „Konteksty”. Chcielibyśmy porozmawiać o stracie, jak przeżywać żałobę i oswajać cierpienie nie tylko przez pryzmat śmierci. 

Spotkanie poprowadzi dziennikarz oraz krytyk filmowy Rafał Pawłowski.

 

"Obywatel Miłość" to nieznana historia Anny i Grzegorza Ciechowskich. Po wieloletnim milczeniu Anna opowiada historię miłości i życia z liderem legendarnej Republiki. Powstał bardzo osobisty i emocjonalny obraz o wielkim uczuciu, które narodziło się i trwało na przekór przeciwnościom. Film jest też swego rodzaju mapą do lepszego zrozumienia twórczości artysty. Opowiada o kulisach i powodach powstawania wielu piosenek. Nigdy niepublikowane materiały archiwalne wykorzystane w filmie pokazują artystę w nieznanym dotąd świetle.

 

Dokument „W Cieniu Ciemności” to melancholijne i filozoficzne rozważania o śmierci i przemijaniu przeplatane rozmowami z ludźmi, którzy są w pewien sposób związani ze śmiercią. 

W myśl sentencji pisarza Jamesa Clevella „tylko żyjąc o krok od śmierci możemy pojąć nieopisaną radość życia”. Według reżysera film ma stać się pretekstem do głębszej refleksji skutkującej większą samoświadomością. Film częściowo kręcony był na taśmie filmowej w technologii super8, w Polsce i USA.