NewsletterFacebook

Antarktyka – na marginesie świata

Zapraszamy w czwartek, 10 października o godz. 19.00 na pokaz slajdów Aliny Markiewicz pt.: „Antarktyka – na marginesie świata”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Jak mówi autorka Antarktyda pociągała ją od małego, od kiedy zobaczyła globus. Długo musiała jednak czekać żeby dotrzeć na margines mapy, ale po pierwszej wyprawie na Biały Ląd nie mogła przestać myśleć o tym żeby tam wrócić. Efekt swoich dwóch podróży do Antarktyki (przez Ziemię Ognistą, Falklandy i Południową Georgię) zobrazuje w kinie Luna gdzie serdecznie Państwa zaprasza.

Z zapisków autorki:


ANTARKTYDA. Pierwotna planeta, na której poczułam nieograniczoną wolność. Jedyne miejsce z mojej mapy świata gdzie człowiek jest tylko gościem i nie ma tam żadnych praw. Natura ma pierwszeństwo, ale dla tych którzy dotrą na biały ląd czekają niezwykłe widoki i gościnne zwierzęta. Pingwiny, foki, słonie morskie i trzeszczące góry lodowe wpadające po kawałku do lodowatego morza są absolutnie warte tej kosztownej i trudnej podróży. Antarktyda to najcenniejsze moje doświadczenie i wrażenie.


ZIEMIA OGNISTA. Skrawek świata odkryty w XVI w. przez Ferdynanda Magellana a dziś popularny rejon turystyczny. W Ushuaia spotykają się podróżnicy, żeglarze, wspinacze i polarnicy. Dla jednych jest to kraniec świata a dla innych stąd zaczyna się podróż na Antarktydę, do Patagonii, Przylądek Horn czy Falklandy.


POŁUDNIOWA GEORGIA. Brytyjskie wyspy na południowym Atlantyku, z których już tylko krok dzieli nas od Antarktydy. Surowy klimat przyrody i najbardziej przyjazne dzikie zwierzęta, jakich doświadczyłam. Gigantyczne lodowce, piękne góry, ogromne łąki i miliony pingwinów. South Georgia to także miejsce historyczne ze względu na dawne stacje wielorybnicze i cel wielu wypraw eksplorujących Antarktykę. W jednej z przystani znajduje się grób Ernesta Shackletona – legendy polarnictwa.


FALKLANDY. Dwie wyspy stanowiące zamorskim terytorium brytyjskie, oddalone około 500 km od południowego końca Ameryki Południowej. Zachwyciła mnie tam pustka i wielobarwność jednocześnie. W stolicy – Stanley żyje około 3 tyś ludzi i są to prawie wszyscy mieszkańcy Falklandów Wschodnich i Zachodnich. W maleńkim miasteczku panuje angielski porządek. Pozornie toczy się tu normalne życie, ale spacerujące pingwiny i foki wylegujące się na miejskiej plaży oraz wiatry wiejące z dużą siłą przypominają, że przybyliśmy na kraniec świata :–)


Alina Mariewicz – pasjonatka gór oraz życia na poziomie wysokiej adrenaliny i przenikającego spokoju – równocześnie. Dlatego uwielbia bezpieczne wspinaczki w Dolomitach i podróże w miejsca tak odległe, jak Antarktyda czy Spitsbergen. Dziennikarka z wykształcenia. Najważniejszym miejscem pozostanie dla niej Jura Krakowsko-Częstochowska. Praca przed kamerą nauczyła ją swobody i odwagi w publicznych wystąpieniach. Od kilku lat prowadzi eventy i rozmowy z zaproszonymi gośćmi – zdobywcami, sportowcami, naukowcami, podróżnikami i pisarzami. Ciekawi Ją świat i historia każdego rozmówcy.

 

Więcej na https://alinamarkiewicz.pl/