NewsletterFacebook

Bezpieczny Kazbek

Zapraszamy w czwartek, 20 lutego o godz. 19.00 na spotkanie z Marcinem Błeńskim pt.: “Bezpieczny Kazbek”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł.

Bezpieczny Kazbek to inicjatywa grupy polskich ratowników, którzy stworzyli na zboczu Kazbeku bazę z ambulatorium i Bazę Ratowniczą. Poświęcają własny czas, pieniądze i wiedzę by dbać o bezpieczeństwo turystów przez cały sezon. Ratowników wspiera ambasada RP w Tbilisi, lokalne służby ratownicze, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki oraz polski producent odzieży puchowej i sprzętu górskiego – Aura.
Baza ratownicza działa sezonowo od czerwiec do września. Zespół polskich ratowników górskich i medycznych stacjonuje w bazie Meteo (Betlehemi Hut) na wysokości 3650 m. Zadaniem Zespołu Ratowniczego jest prowadzenie akcji prewencyjnej i profilaktycznej, informowanie o zagrożeniach, udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz utrzymanie gotowości do przeprowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium Gruzji. Baza wyposażona jest w polowe ambulatorium, które obsługiwane jest przez doświadczonego ratownika medycznego lub pielęgniarza. Na potrzeby Zespołu Ratowniczego powstał specjalny system łączności. Ponadto Zespół wyposażony jest w nowoczesny sprzęt nawigacyjny, ratowniczy, medyczny i socjalno-bytowy. Co roku przez bazę projektu przewijają się tysiące turystów z całego Świata. W zeszłym sezonie udzieliliśmy ponad 250 świadczeń zdrowotnych i braliśmy udział w kilkudziesięciu wyprawach i akcjach ratowniczych. To drugi z kolei sezon, w którym na Kazbeku nikt nie zginął!

 

 

Marcin Błeński – pomysłodawca i koordynator projektu Bezpieczny Kazbek. Założyciel fundacji Medyk Rescue Team. Ratownik medyczny, wodny i morski, pasjonat gór, podróżnik, instruktor ratownictwa i szkoleniowiec. Zawodowo z ratownictwem związany od ponad 15 lat.